Strony

wtorek, 13 grudnia 2022

Pierożki z pieca z kaszą gryczaną

 

pierożki z pieca


Pierożki z pieca z kaszą gryczaną 


Przepis na te pierożki zaczerpnęłam z receptury na bieszczadzkie knysze. Postanowiłam ostatnio przygotować taki dodatek do barszczyku na urodziny synka. Możecie spokojnie zrobić je dzień wcześniej a w dniu imprezy jedynie podgrzać w piekarniku.

To taka alternatywa do znanych wszystkim pasztecików będących częstym towarzyszem barszczyku. Moje pierożki powstają z ciasta na bazie mąki i maślanki a ich farsz to kasza gryczana, twaróg, cebulka i dużo czosnku niedźwiedziego. Potrawa ta jest delikatna w smaku ale w połączeniu z dobrze doprawionym barszczykiem jest bardzo smaczną propozycją na gorące danie. Alternatywą jest podanie pierożków z sosem czosnkowym.

Dodatkowo przemawia do mnie sposób pieczenia- przygotowując tą potrawę w piekarniku powodujemy, ze nie jest ciężkostrawna tak jak w przypadku smażenia na głębokim tłuszczu.


Przepis na pierożki z pieca z kaszą gryczaną 


Ja zrobiłam ciasto z mąki orkiszowej ale pszenna też będzie się nadawać. Wybór należy do Was.

Składniki:

Ciasto:
- 2 szklanki maślanki lub kefiru,
- 1/2 kg mąki orkiszowej,
- szczypta sody i soli,

Nadzienie:
- 100 gram suchej kaszy gryczanej białej,
- 300 gram wiejskiego twarogu,
- 1 cebula,
- 1 łyżka masła,
- 3 łyżki suszonego czosnku niedźwiedziego,
- sól i pieprz do smaku,
- żółtko,
- 2 łyżki czarnego sezamu,


Przygotowanie:


Zaczynamy od farszu. 
Kaszę gryczaną gotujemy w osolonej wodzie do miękkości ( około 15 minut od zagotowania). Obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulkę podsmażamy na maśle do zrumienienia. W misce łączymy ze sobą ugotowana i przestudzoną kaszę, rozdrobniony twaróg, cebulkę oraz czosnek niedźwiedzi. Całość mieszamy oraz doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Teraz pora na ciasto.
W misce łączmy ze sobą przesianą mąkę, sól, sodę oraz maślankę w temperaturze pokojowej. Zagniatamy ciasto- jeżeli ciasto klei się do rąk dodajemy jeszcze po łyżce mąki tak by było jednolite i łatwo odchodziło od ręki. Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 0,5 cm. Wykrawamy kółka ( u mnie wykrojnik o średnicy 8 cm). Na środek każdego kółka dajemy łyżkę farszu- zbijamy go w kulkę by łatwiej było uformować pierożek. Najpierw zlepiamy dwa przeciwległe boki a potem dwa kolejne.





Tak przygotowane pierożki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy roztrzepanym żółtkiem oraz posypujemy czarnym sezamem. Pierożki pieczemy do zrumienienia około 40 minut w temperaturze 180 stopni ( góra- dół). Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz