Jak uszyć okrągłą poduszkę?

Okrągła poduszka z pomponami

okrągła poduszka z pomponami diy


Z szyciem jest tak ,że potrzebujemy do niego trochę czasu i cierpliwości, przyda się dobra maszyna i światło J I jestem dowodem na to ,że nawet przy małym dziecku to się udaję. Baa dziecko to morze inspiracji, w jego wychowaniu używa się  tak wielu akcesoriów, że samą radością jest możliwość samodzielnego wykonania niektórych z nich. Mój synek z zainteresowaniem obserwuje mnie przy pracy, dotyka kolorowych materiałów i różnych ciekawych dla niego dodatków. Tym razem zasiadłam do maszyny w celu wykonania okrągłej poduszki z pomponami. Małe kolorowe kuleczki nie uszły uwadze mojego synka- dobrze,że zawsze kupuję materiały z zapasem bo zabawie nie było końca a czas naglił. Poduszka docelowo była na prezent dla czteroletniej dziewczynki. Jak się okazało stała się jej nieodłącznym kompanem i została zabrana nawet do przedszkola. Aż się chce szyć jak się widzi radość dziecka z własnoręcznie wykonanych dla niego rzeczy. Jeżeli szukacie innych inspiracji do szycia na pewno znajdziecie coś dla siebie na moim blogu. A teraz do działa- poduszka sama się nie uszyje:)

Jak uszyć okrągłą poduszkę?

Zapraszam do lektury. Będzie krótko , zwięźle i na temat. Zrobiłam kilka zdjęć by było Wam łatwiej wyobrazić sobie co autor – czyli ja miał na myśli. A więc do dzieła!

Co potrzebujemy by uszyć okrągłą poduszkę:
- maszyna do szycia,
- materiał : u mnie kolorowa bawełna, minky i pompony na taśmie o szerokości całkowitej 3 cm,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału,
- nożyczki,
- wypełnienie: u mnie kulka silikonowa ok. 200 gram,
- szpilki,
- zmywalny pisak lub kreda krawiecka do obrysowania kształtu na materiale,
- metr krawiecki,

Pamiętajcie by przed zrobieniem wykroju poddać materiał dekatyzacji. Na czym polega dekatyzacja materiału? Wystarczy wyprać go w najwyższej dopuszczalnej temperaturze, zapobiegnie to jego kurczeniu po uszyciu.

A teraz krok po kroku jak uszyć okrągłą poduszkę?


Wycinamy kształt koła z materiału.


Potrzebujemy dwóch sztuk. U mnie za formę do odrysowania posłużył taboret z okrągłym siedziskiem. Średnica mojej poduszki po odrysowaniu wyniosła 36 cm.  Pamiętajcie, że na szew potrzebujemy jeszcze minimum 1 cm.
Przygotowujemy także potrzebną długość taśmy z pomponami. U mnie było to ok. 1,20 m. 
Jak to obliczyć? Tutaj kłania się matematyka. Długość taśmy z pomponami to tak naprawdę pole naszego koła czyli  P = π x r2  , gdzie π to 3,14, a r to nasz promień czyli połowa średnicy u mnie 18 cm. Pamiętajcie by jednak ucinać zawsze z małym zapasem, gdyż materiały mają różne właściwości a lepiej żeby nam coś zostało niż zabrakło.

Mocowanie materiału.

Przyczepiamy szpilkami taśmę z pomponami do prawej strony  materiału, który będzie stanowił wierzch naszej poduszki. Następnie mocujemy taśmę za pomocą maszyny lub ręcznie. Ja zrobiłam to ręcznie, gdyż taśma jest delikatna i rozciągliwa więc szyjąc ręcznie miałam nad nią większą kontrolę. 

Szycie.

Łączymy szpilkami prawymi stronami do siebie dwa elementy koła. Szyjemy maszyną ale pamiętamy by zostawić otwór umożliwiający nam wywrócenie poduszki na prawą stronę. 

     Wypełnianie.

     Wywracamy poduszkę na prawą stronę i wkładamy wypełnienie. 

1    Zszywanie otworu.

    Zszywamy pozostawiony otwór ściegiem krytym. Pamiętajcie by dobrać właściwy kolor nitki – ja wybrałam bardzo podobny do koloru pomponów. 

Podziwianie.

Teraz nie zostaje nam nic innego jak cieszyć się z naszego działa i znaleźć mu nowego właściciela.Zachęcam Was do samodzielnego wykonania takiej poduszki. Nie powinna Wam przysporzyć dużo trudności a satysfakcja będzie gwarantowana- zaręczam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz