Pierwszy miesiąc życia dziecka


Pierwszy miesiąc życia dziecka

noworodek

Zgodnie z zapowiedzią w poście Jak wychować i nie zwariować? przechodzę do analizy poszczególnych miesięcy w pierwszym roku życia dziecka.
Pierwszy rok życia dziecka to droga w nieznane. Tu ekscytacja miesza się z lękiem . Czy dany sobie radę? Czy nie zrobimy mu krzywdy? Jak to wszystko ogarnąć? Jak być zadbaną i szczęśliwą mamą mimo nieprzespanych nocy i milionów rzeczy na głowie? Wszystko po kolei, najpierw skupmy się na maluszku a gdy opanujemy już podstawy będzie z górki , będzie czas dla mamy ( i taty), czas na kulinarne spełnienia, hobby i normalne szczęśliwe życie.

Cały czas prowadzę kalendarz najważniejszych wydarzeń i osiągnięć w życiu mojego dziecka. Chcę się z Wami podzielić moimi obserwacjami, zwrócić Waszą uwagę na istotne fakty i uspokoić, jeżeli Wasze dziecko później lub wcześniej osiąga kolejne etapy rozwoju to nie ma powodu do zmartwień. Nie zapominajcie ,że każde dziecko jest inne i ma indywidualne tempo rozwoju. Najważniejsze by miało zaspokojone wszystkie potrzeby i było kochane, a wtedy mamy pewność, że niczego mu nie brakuje.

Jak wygląda pierwszy miesiąc życia dziecka?

Na początku czas płynie na karmieniu, przewijaniu, tuleniu, usypianiu i tak w kółko. Ale już pod koniec pierwszego miesiąca życia nasz dzidziuś potrafi wykonać liczne grymasy twarzy, pojawiają się łzy a niektóre okresy snu zmieniają się na okresy czuwania i obserwowania otaczającego świata. Dominują odruchy pierwotne: szukania i ssania. Wystarczy potrzeć policzek dziecka lub kącik jego ust, a od razu odwróci głowę ,żeby ssać. Reagujmy na płacz naszego maluszka, to jego sposób komunikacji i dzięki niemu chce nam powiedzieć, że jest głodne, śpiące, zmarznięte lub przegrzane lub  po prostu chce naszej czułości i bliskości. W pierwszym miesiącu życia noworodek widzi na odległość 20-30 cm, reszta jest dla niego  zamazaną plamą. Nie otaczajmy naszej pociechy mnóstwem kolorowych zabawek, bo mogą one wywołać tylko niepokój. Na dobry początek będą zawieszki w kontrastowych kolorach  ( biało-czarne). Mówi się ,że dziecko widzi na początku tylko dwa kolory biały i czarny.  

Karmienie na żądanie, zwykle co 3 godziny.  Dziecko karmione piersią nie potrzebuje być dopajane nawet latem. Mleko matki  jest tak skomponowane, że zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe dziecka.

Ogromną ewolucję w pierwszym miesiącu życia przechodzą kupki naszego bobasa od smółki, po zielone wytwory, kończąc na żółtych. Zmiana pieluszki zazwyczaj przed każdym karmieniem, a czasami też i  po- więc zróbcie zapasy!

Pierwsza kąpiel to przeżycie dla całej rodziny. Na początku wystarczy kąpać maluszka co 2-3 dni, nie zapominajcie o pielęgnacji pępka i kremowaniu pupy po zmianie pieluszki. Można posmarować ciałko bobasa oliwką i zrobić mu delikatny masaż. Zwyczajowo pachwinki zasypuje się (zwłaszcza latem) pudrem lub np. mąką ziemniaczaną.
Rozmiar 56. Nakrycie głowy- rozmiar ok 34.


W pierwszym miesiącu życia około 2-3 tygodnia życia zaczynamy werandowanie. Ubieramy maluszka jak do wyjścia i w  wózku kładziemy go przy otwartych drzwiach balkonowych lub przy oknie. Z czasem wyjeżdżamy na balkon a potem to już na zewnątrz. Werandowanie może trwać kilka dni, jest to też uzależnione od pory roku. Latem wcześniej wyjdziemy na zewnątrz z noworodkiem.


Pierwsza wizyta kontrolna po ok. tygodniu od urodzenia. Suplementacja witaminą D zgodnie z zaleceniami lekarza. Umówcie już wizytę na pierwsze szczepienie i kontrolę stawu biodrowego ( po 6 tygodniu życia).


W pierwszym miesiącu życia najlepszym co możemy dać naszemu dziecku to bliskość, spokój, ciepło i harmonię.  Chodzi o to by stworzyć mu warunki podobne do tych , które miało w brzuszku. Nie bombardujmy noworodka mnóstwem bodźców czy to świetlnych czy dźwiękowych. Mówmy do niego ściszonym głosem, tulmy do serca i nawiązujmy więź. Można śpiewać takiemu maluszkowi, kołysać go i delikatnie głaskać. Na razie wszelkie zabawki tracą rację bytu. Godne polecenia są kontrastowe obrazki przyczepione w widocznym dla dziecka miejscu. Pozytywnie wpływają one na rozwój nie tylko wzroku ale też inne zmysły. Rozwijają ciekawość świata  poprzez odpowiednie dobrane  do poziomu dziecka bodźce zmysłowe.

Źródło zdjęcia: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/tło">Tło fotografie designed by Bearfotos - Freepik.com</a>
Źródło ikon: www.flaticon.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz