Świąteczne dekoracje - drzewko z szyszek.

Świąteczne dekoracje - drzewko z szyszek.drzewko z szyszek diy

Chodziło za mną już długo....i w końcu doczekało się swojej realizacji. Drzewko z szyszek to piękna ozdoba domu w ten świąteczny czas. To taka alternatywa do choinki na święta. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, jedynie czasowych:) Trzeba wcześniej pomyśleć o zgromadzeniu niezbędnych materiałów takich jak szyszki czy żołędzie. Ale to połączenie przyjemnego z pożytecznym- ja swoje szyszki zbierałam podczas rodzinnego wypadu do lasu. Uwielbiam przystrajać dom na święta, a jeszcze większą radość daje mi samodzielne przygotowanie świątecznych dekoracji do domu diy.  Co potrzebujemy do wykonania świątecznego drzewka z szyszek DIY?

W swoim projekcie wykorzystałam szyszki sosny, są małe i dobrze się komponują z innymi elementami. Wymagały one jednak pewnego przygotowania- zebrane w lesie szyszki umyłam pod bieżącą wodą a następnie wsadziłam do piekarnika nagrzanego na 100 stopni na jakieś pół godziny. Dzięki temu otrzymałam czyste i suche szyszki. Temperatura pomaga także szyszkom się otworzyć. Gdy już mamy gotowe szyszki można śmiało przystąpić do pracy.

Potrzebujemy:
- szyszki,
- patyk,
- styropianowa kulka o średnicy 10 cm,
- doniczka,
- farba w sprayu,
- klej na gorąco,
- nożyczki,
- sizal i inne ozdoby wedle upodobań,
- coś do usztywnienia patyka,


klej na goraco, kula styropianowa, farba w sprayu

A teraz krok po kroku jak wykonać świąteczne drzewko z szyszek DIY? 


Mocowanie styropianowej kuli na patyku i przyklejanie w doniczce.

Kula jest miękka więc spokojnie wbijemy w nią patyk. W powstały otwór dajemy klej na gorąco by stanowił wzmocnienie. Patyk z kulą mocujemy klejem na gorąco w doniczce- przytrzymujemy patyk dopóki klej nie wystygnie. 

styropianowa kula na patyku przyklejona w doniczceOklejanie styropianowej kuli szyszkami.

Szyszki przyklejamy klejem na gorąco jedna koło  drugiej. Staramy się by były jak najmniejsze odstępy. Ten etap jest najbardziej pracochłonny. Musimy dobierać szyszki tak by się ładnie ze sobą komponowały. Ja między szyszki przyklejałam także żołędzie i kasztany. Pięknie wyglądają pomalowane farbą i idealnie wchodzą w luki pomiędzy szyszkami.

szyszki sosny przyklejone do styropianowej kuli

Malowanie szyszek farbą w sprayu.

Drzewko spryskujemy farbą w sprayu. Ja ograniczyłam się do samych szyszek ale można także pomalować w ten sposób patyk- alternatywą jest owinięcie go wstążką. Wracając do samego malowania- dobrze wykonać je na świeżym powietrzu w tekturowym pudełku. Wyschnięte drzewko można dalej ozdabiać.
malowanie szyszek farbą w sprayu

Wypełnienie doniczki.

Oklejone szyszkami drzewko jest już trochę cięższe niż na początku dlatego należy wzmocnić doniczkę. Ja na samo dno dałam zmięty szary papier, który ściśle je wypełnił. Dodatkowym wzmocnieniem była warstwa z gotowej mieszanki gipsu. Myślę,że sam papier też wystarczy. Ewentualnie można obciążyć doniczkę kamyczkami ułożonymi na jej dnie.


obciążona doniczka z kwiatami

Ozdabianie drzewka.

Wierzch doniczki wyłożyłam sizalem, ale mogą to być także inne rzeczy np kolorowy materiał, papier, mech, kamyczki itp. W najmniejsze szczeliny pomiędzy szyszkami przykleiłam czerwone kuleczki pochodzące  z pociętej  na fragmenty sztucznej jarzębiny. Świąteczne drzewko z szyszek DIY można ozdobić także kokardkami i tym co się Wam podoba- wedle gustu i uznania.

jarzebina z syszkamiEfekt końcowy.

Spróbujcie to wcale nie jest takie trudne na jakie wygląda:) Świąteczna dekoracja do domu diy gotowa:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz