Kartki świąteczne wykonane metodą quillingu.


ręcznie wykonane kartki

Quilling to jedna z form rękodzieła, którą wykonuję i bardzo lubię. Wymaga skupienia, czasu i cierpliwości. Umiejętności przychodzą tu z czasem:) Liczy się pomysł i precyzja wykonania. To technika  z rodzaju papieroplastyki,  z powodzeniem można ją zaproponować dzieciom już kilkuletnim. To także idealne ćwiczenie małej motoryki  i koordynacji. Rozwija twórcze myślenie i kreatywność.
Zazwyczaj używam tej techniki do wykonania różnych kartek okolicznościowych ale także do ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Pięknie wyglądają bombki i jaja wielkanocne zdobione tą techniką a także zaproszenia ręcznie robione.  
Rozpoczynając swoją przygodę z Quillingiem można oczywiście zaopatrzyć się w akcesoria do quillingu.  Część z nich można też wykonać samemu lub zastąpić je przedmiotami, które znajdziemy w domu. Ucząc dzieci w szkole tej metody używaliśmy wykałaczek do szaszłyków zamiast profesjonalnej igły a paski cięła nam niszczarka.

Tym razem czas na kartki z okazji nadchodzących  Świąt Bożego Narodzenia. Myślę, że taka własnoręcznie wykonana kartka i dołączone do niej własne życzenia przyniosą dużo radości osobom, do których dotrą.

Co potrzebujemy by wykonać kartkę techniką Quilling?


- ozdobny arkusz papieru,
- klej do papieru,
- paski  do quillingu,
- igła do quillingu(nawijak),
- podkładka korkowa lub kawałek styropianu,
- szablon kołowy, pomaga nam stworzyć elementy tej samej wielkości,
- mała wykałaczka do nakładania kleju,
- pęsetka do przenoszenia gotowych kształtów,
- szpilki,
- nożyczki,
- linijka, ołówek, gumka,

igła do quillingu
Niektóre z powyższych rzeczy można pominąć  lub zastąpić je czymś innym. Ułatwiają one nam pracę ale nie są niezbędne. Podstawa to paski, klej i coś do nawlekania.

Podstawą do tworzenia różnych wzorów jest zwinięty paseczek papieru. Ściągamy go z przyrządu do nawijania pozwalamy by się trochę poluzować ale nadal zachowujemy formę koła, sklejamy końcówkę zwijanego paseczka i dopiero teraz nadaje pożądany kształt.  Pomaga nam w tym szablon kołowy- zwinięty paseczek wystarczy umieścić w wybranym otworze szablonu i pasek sam się rozluźnia i dostosowuje do wybranej wielkości wzoru. Można sobie też poradzić bez szablonu - wymaga to jedynie poćwiczenia:)

Pracując tą techniką wystarczy opanować jej podstawowe figury a później łączyć je ze sobą i tworzyć niepowtarzalne wzory i kompozycje. Poniżej prezentuję podstawowe figury/ kształty, a mianowicie: koło, łezkę, oczko, listek i rogalik. Nazwy niektórych figur mogą się różnić. Zawsze punktem wyjścia jest koło, które formujemy w wybrany kształt.


kartki ręcznie robione

A oto moje kartki bożonarodzeniowe 2018:

- płatek śniegu
kartki ręcznie robione

- choinka
kartki ręcznie robione


- bombka
kartka świąteczna diy

- wieniec 
boże narodzenie

Teraz kolej na Was...do dzieła!Powodzenia:)

6 komentarzy:

 1. Moja przyjaciółka, bawi się w takie handmade - nawet nie miałam pojęcia, że ma to swoją nazwę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już wiesz. Ja za niedługo zaczynam tworzenie kartek na najbliższe święta-już się nie mogę doczekać!:)

   Usuń
 2. Uwielbiam ten okres przed świąteczny, super pomysł na kartki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. W tym roku mam już pomysł na kartki z wykorzystaniem metody scrapbookingu:)

   Usuń
 3. Wow! Wygląda to przepięknie, nawet nie znałam takiej techniki rękodzieła. Super pomysł na spędzenie czasu z dziećmi. No i brawa za ekologiczny pomysł wykorzystania ścinków z niszczarki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Już zbieram materiały na tegoroczne kartki. Pozdrawiam!

   Usuń