Kartki świąteczne wykonane metodą quillingu.

Kartki świąteczne wykonane metodą quillingu. 

ręcznie wykonane kartki

Quilling to jedna z form rękodzieła, którą wykonuję i bardzo lubię. Wymaga skupienia, czasu i cierpliwości. Umiejętności przychodzą tu z czasem:) Liczy się pomysł i precyzja wykonania. To technika  z rodzaju papieroplastyki,  z powodzeniem można ją zaproponować dzieciom już kilkuletnim. To także idealne ćwiczenie małej motoryki  i koordynacji. Rozwija twórcze myślenie i kreatywność.
Zazwyczaj używam tej techniki do wykonania różnych kartek okolicznościowych ale także do ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Pięknie wyglądają bombki i jaja wielkanocne zdobione tą techniką a także zaproszenia ręcznie robione.  
Rozpoczynając swoją przygodę z Quillingiem można oczywiście zaopatrzyć się w akcesoria do quillingu.  Część z nich można też wykonać samemu lub zastąpić je przedmiotami, które znajdziemy w domu. Ucząc dzieci w szkole tej metody używaliśmy wykałaczek do szaszłyków zamiast profesjonalnej igły a paski cięła nam niszczarka.

Tym razem czas na kartki z okazji nadchodzących  Świąt Bożego Narodzenia. Myślę, że taka własnoręcznie wykonana kartka i dołączone do niej własne życzenia przyniosą dużo radości osobom, do których dotrą.

Co potrzebujemy by wykonać kartkę techniką Quilling?


- ozdobny arkusz papieru,
- klej do papieru,
- paski  do quillingu,
- igła do quillingu(nawijak),
- podkładka korkowa lub kawałek styropianu,
- szablon kołowy, pomaga nam stworzyć elementy tej samej wielkości,
- mała wykałaczka do nakładania kleju,
- pęsetka do przenoszenia gotowych kształtów,
- szpilki,
- nożyczki,
- linijka, ołówek, gumka,

co potrzebujemy żeby zrobić kartkę quillling
Niektóre z powyższych rzeczy można pominąć  lub zastąpić je czymś innym. Ułatwiają one nam pracę ale nie są niezbędne. Podstawa to paski, klej i coś do nawlekania.

Podstawą do tworzenia różnych wzorów jest zwinięty paseczek papieru. Ściągamy go z przyrządu do nawijania pozwalamy by się trochę poluzować ale nadal zachowujemy formę koła, sklejamy końcówkę zwijanego paseczka i dopiero teraz nadaje pożądany kształt.  Pomaga nam w tym szablon kołowy- zwinięty paseczek wystarczy umieścić w wybranym otworze szablonu i pasek sam się rozluźnia i dostosowuje do wybranej wielkości wzoru. Można sobie też poradzić bez szablonu - wymaga to jedynie poćwiczenia:)

Pracując tą techniką wystarczy opanować jej podstawowe figury a później łączyć je ze sobą i tworzyć niepowtarzalne wzory i kompozycje. Poniżej prezentuję podstawowe figury/ kształty, a mianowicie: koło, łezkę, oczko, listek i rogalik. Nazwy niektórych figur mogą się różnić. Zawsze punktem wyjścia jest koło, które formujemy w wybrany kształt.


figury quillling

A oto moje kartki bożonarodzeniowe 2018:

- płatek śniegu
kartka gwiazdka

- choinka
kartka świąteczna kartka


- bombka
kartka świąteczna diy

- wieniec 

Teraz kolej na Was...do dzieła!Powodzenia:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz