Poduszka precel

Poduszka precel

knott pilllow

Poduszka precel to wyzwanie dla wytrwałych i zdeterminowanych. Nie radzę zaczynać od niej swojej przygody z szyciem. Na początek proponuję poduszkę z pomponami, a później zachęcam do większych wyzwań. Efekt końcowy na pewno wynagrodzi Wam trud włożony w jej przygotowanie. Poduszka supeł to bardzo ciekawa i oryginalna ozdoba. Nic tak nie cieszy jak realizowanie swoich pomysłów i stworzenie czegoś niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju- zachęcam więc do spróbowania. Poduszkę można zaplanować także w formie warkocza. Mój synek nadaje jej różne formy i ma przy tym mnóstwo radości. Po skończonej zabawie zaplatam poduszkę z powrotem do kształtu supła i wszyscy są zadowoleni:)


Jak uszyć poduszkę precel?


Zastanówcie się najpierw jaka ma być wasza poduszka i wybierzcie materiał z odpowiednim wzorem czy też kolorem. Radzę kupić nieco grubszy i elastyczny materiał. Cienka bawełna jest zbyt sztywna i nieelastyczna, natomiast dresówka będzie ok. Poduszka przed złożeniem ma wymiary ok 6m x 6 cm- tak naprawdę wystarczy 1 mx 1m materiału.Należy wówczas wykroić 6 elementów o wymiarach 1m x 12 cm. Juz chyba nie muszę przypominać,że materiał przed szyciem powinien ulec dekatyzacji:p Przygotujcie co trzeba i do dzieła:)

Co potrzebujemy do uszycia poduszki precel?

- maszyna do szycia,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału
- materiał,
- kulka silikonowa - ok 1 kg
 nożyczki,
- szpilki,
- zmywalny pisak lub kreda krawiecka do obrysowania kształtu na materiale,
- metr krawiecki,
- rura od odkurzacza i kij od miotły- to nie pomyłka a bardzo przydatne akcesoria!


A teraz krok po kroku jak uszyć poduszkę precel?

Docinamy materiał na wymiar.


Jak już wspominałam potrzebujemy 6 prostokątów. Wycinacie na taką długość na jaką macie materiał. Ale przyjmując,że dysponuję materiałem o długości 1 m- wycinam 6 prostokątów o wymiarach 1m x 12 cm.


Zszywanie materiału.


Wycięte prostokąty zszywamy ze sobą wzdłuż krótszych boków i uzyskujemy w ten sposób jeden sześciometrowy odcinek. Następnie składamy go na pół na lewej stronie, tak by powstał tunel o szerokości 6 centymetrów. Spinamy szpilkami i szyjemy wzdłuż długiego boku. Na koniec można przeszyć wzdłuż jednego krótszego boku. Otrzymujemy tym samym sześciometrowy tunel  ( lewa strona) z jednym otworem. Najszybsze etapy mamy już omówione teraz pora na pierwsze wyzwanie.


Wywracanie materiału na prawą stronę i wypychanie kulką silikonową.


No to teraz proponuje sezon długo odkładanego serialu lub film i do dzieła. Opisywana czynność zajmie Wam 2-3 h. Można ją oczywiście podzielić na etapy- na spokojnie bez nerwów:) Teraz też przyda się rura od odkurzacza. Jest metalowa więc nie ulegnie deformacji. Do środka rury wkładamy nasz tunel- zaczynamy od niezszytego boku! Gdy tunel wyjdzie nam z drugiej strony rury naciągamy go na nią do momentu aż cały materiał będzie już na wierzchu ( prawa strona). To będzie niezłe ćwiczenie dla rąk wierzcie mi:)

Ok. Materiał wywrócony i naciągnięty na rurę? To już połowa sukcesu. Teraz zostało tylko ( albo aż tylko) wypełnienie tunelu kulką silikonową. Wkładamy 2- 3 garście kulki i za pomocą kija np. od miotły przepychamy ją na sam dół tunelu. Powtarzamy tą czynność niezłomnie z uśmiechem na twarzy aż do momentu wypełnienia sześciometrowego tunelu. 

Pozostały otwór zszywamy ściegiem krytym.

To co otrzymaliśmy to jeszcze nie 100% poduszka supeł ale świetna baza do jej wykonania. Mamy stworzyć poduszkę precel ale możemy także zrobić warkocz, który równie pięknie będzie się prezentował.

kanapa i narzuta

Zamiast na kanapie można przymocować go do dziecięcego łóżeczka i w designerski sposób zastąpić tradycyjny ochraniacz. A gdy położymy go pod drzwiami lub na parapecie ochroni przed chłodem i przeciągiem. Komu warkocz nie odpowiada zapraszam do zaplatania....Poniżej prezentuję jak zmienić wypchany "wąż" w poduszkę precel.

Od razu nie wyjdzie ale przy kolejnych próbach będzie coraz lepiej. Gdy poduszka precel okaże się zbyt luźna wystarczy ściągnąć ją i dodatkowo zawinąć tworząc kolejny splot. Powodzenia!

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy pomysł :) wydaje się bardzo prosty, jednak pewnie będzie trzeba się chwilę "pobawić", by poduszka wyglądała tak jak chcemy. Ale sądzę, że warto

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest przy tym trochę "zachodu" ale końcowa satysfakcja to rekompensuje:)

      Usuń