Drugi miesiąc życia dziecka

pierwszy rok życia dziecka


Drugi miesiąc życia dzieckaPo pierwszym miesiącu życia dziecka przyszedł czas na opis tego jak wyglada rozwój dziecka  w drugim miesiącu życia- a dzieje się sporo więc zapraszam do lektury.

Nasz dzidziuś rośnie i przybiera na wadze, na drugi miesiąc życia ( około 6 tygodnia) przypada skok rozwojowy. Maluszek potrafi intensywnie wpatrywać się w różne przedmioty a najpiękniejszym obrazkiem jest dla niego twarz mamy lub taty J 

Oprócz płaczu i krzyku kolejną forma komunikacji w drugim miesiącu życia są teraz dźwięki przypominające głoski lub coś w rodzaje „eh”, „he”, „agu”. Maluszek w okresie czuwania domaga się towarzystwa, nic tak nie działa na niego uspokajająco jak pojawienie się bliskiej osoby, o tuleniu nie wspomnę J. Wykazuje coraz większe zainteresowanie otoczeniem. Zaczyna wyciągać rączki do wiszących przedmiotów, wkładać piąstki do buzi i to na co tak czekamy czyli uśmiecha się do nas, co jest największą nagroda za nasz trud. Niemowlak w drugim miesiącu życia potrafi spać nawet 20 godzin dziennie. Wydłuża się już na szczęście sen nocny. Gabryś w wieku dwóch miesięcy potrafił przespać ciągiem nawet 6h!

Zadbajmy w domu o spokojną , rodziną atmosferę, która będzie idealnym warunkiem do prawidłowego rozwoju naszego dziecka.


Karmienie na żądanie.  2 miesięczne dziecko zmienia się w małego głodomorka, to pewnie za sprawą skoku rozwojowego. W związku z tym może domagać  się jedzenia nawet co godzinę. U nas mimo karmienia piersią w drugim miesiącu życia zdarzały się sytuacje dokarmiania mieszanką mlekozastępczą by zaspokoić wilczy głodek.


Kupki stają się już mniej wodniste, więc nawet w zakresie przewijania noworodka zachodzą zmiany. Zdarzają się bóle brzuszka, by je złagodzić u nas sprawdzały się ciepłe okłady, delikatne masaże, ruchy nóżkami w stylu „jazda na rowerze”, ciepła kąpiel a w ostateczności ukojenie potrafił przynieść ciepły podmuch suszarki.


Dwumiesięczne maluszki odkrywają zalety kąpieli i chętnie chcą się popluskać. Nasz synek lubił szczególnie przebywanie na brzuszku w wodzie. By oswoić maluszka z wodą ważne jest właściwe jego wkładanie jak i wyciąganie. Pomoczmy najpierw małą nóżkę i dajmy dziecku do zrozumienia co się będzie zaraz działo. Sus do wody bez uprzedzenia może być szokiem i wywołać płacz. Walczymy z ciemieniuchą dedykowanymi preparatami. Często kikut pępowiny już odpada więc pielęgnacja pępka staje się łatwiejsza.


Rozmiar 56/62. Nakrycie głowy rozmiar ok 36. Spacerujemy, spacerujemy i patrzymy jak nasza pociecha smacznie śpi. A my czytamy gazetkę, wykonujemy wszelkie „niezbędne” telefony i mamy chwilę dla siebie J


Bóle brzuszka,  alergie skórne często są efektem naszej diety. Odżywiajcie się zdrowo, pijcie dużo wody, jedzcie regularnie. Karmienie piersią bywa wymagające, tracimy wówczas dużo energii, którą należy uzupełnić właściwą dietą.  Pojawiają się także pierwsze kolki. Po ukończeniu 6 tygodni jednym z obowiązkowych badań jest kontrola stawu biodrowego.
Mama powinna pamiętać o swojej wizycie kontrolnej u ginekologa ok. 6 tygodni po porodzie. Dobrą zabawą dla naszego maluszka w drugim miesiącu życia i nie tylko będzie leżenie na brzuszku, ta pozycja to idealny trening mięśni a i nowa perspektywa do obserwowania otoczenia. Korzystnie na rozwój wpłyną także kontrastowe biało-czarne obrazki zawieszone w zasięgu wzroku dziecka. Można wykonać je samemu lub znaleźć w Internecie. To idealny czas na przebywanie razem. Ponieważ maluszek nie śpi już po każdym karmieniu można położyć się z nim na kocyku, przytulać, śpiewać kołysanki i wszystko to co zapewni mu bliskość i da poczucie jak wielkim skarbem jest dla Was. Noście go po domu i pokazujcie różne przedmioty, naśladujcie różne dźwięki.


Źródło zdjęcia: <a href='https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/trzymając-się-za-ręce_1193958.htm'>Designed by Freepik</a>


8 komentarzy:

 1. Hahaha Mój Franulek dokładnie jak piszesz przesypial spacery (Ale nie mogłam czytać bo budził się gdy zatrzymywalam wózek Ha Ha), jadł, jadł i jeszcze raz jadł- ale musiał nadrobić małą masę urodzinową. W tym okresie nie znosił leżenia na brzuszku. Teraz jest odrobinę lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze znajdzie się jakiś wspólny mianownik między maluszkami ale tak naprawdę każde dziecko jest inne i jedyne w swoim rodzaju. Gdy Twoje dziecko nie akceptuje przerw w spacerze to rzeczywiście nie da się czytać ale zawsze można posłuchać jakiegoś e- Booka:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to bylo dawno, ale dzieki zdjeciom wspomnienia szybko powracaja :) Wspanialy okres! POzdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie zdjęcia przenoszą w czasie i w myślach! Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Jak to dawno było! Moje dziecko we wrześniu skończy 9 lat... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas minęło 3 lata ale gdyby nie moje zapiski i zdjęcia to połowa wspomnień by uleciała. Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Chłopaki moje lubieli ze mną spacery w wózku aż tak bardzo, że zasypiali 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super i była chwila spokoju i odpoczynku dla mamy:) Pozdarwiam:)

   Usuń