Czwarty miesiąc życia dziecka

zabawy z dzieckiem 4 miesięcy


4 miesiąc życia dziecka


Po trzecim miesiącu życia przyszła pora na czwarty miesiąc. To czas sporych zmian, o których przeczytacie w dalszej części posta. Zapraszam.

W czwartym miesiącu życia dziecka pomału zmierzamy ku w miarę stałemu rytmowi. Ustalają się drzemki. U nas były dwie krótsze trwające do godziny i jedna dłuższa koło południa trwająca około dwie godziny. Maluszek domaga się już pakietu atrakcji pomiędzy drzemkami. Uroczo bawi się swoimi rączkami i nóżkami.

 Mimo dążenia do regularności w czwartym miesiącu życia może pojawić się kryzys, u nas polegał on na częstszych pobudkach nocnych! Często niemowlak intensywnie się ślini, może to zwiastować pojawienie się pierwszych ząbków ale zazwyczaj do tego jeszcze daleka droga.  Niemowlak w tym czasie jest żywiołowy, przewraca się na bok, energicznie macha kończynami zwłaszcza gdy jest zadowolony. W leżeniu na brzuszku potrafi podeprzeć się na rączkach. Wtedy też krzyczy z radości. Trzyma w rączce przedmiot, który mu podamy i intensywnie go obserwuje. Chwyta bez użycia kciuka. Ten natomiast na stałe ląduje w jego buzi:) Śledzi wzrokiem poruszające się obiekty. 

 W czwartym miesiącu życia pojawiają się nowe dźwięki z różnym natężeniem. U nas było to „bu”,”mu”.

Butelka z mlekiem

Żywienie niemowlaka w 4 miesiącu życia to karmienie na żądanie, zwykle co 3-4 godziny w dzień. Wydłużają się przerwy nocne między karmieniami, no chyba ,że nadszedł kryzys. Maluszek ma duży apetyt.  W czwartym miesiącu życia już zazwyczaj podwoił swoją masę urodzeniową, a jeżeli nie to spokojnie ma na to czas do około szóstego miesiąca.

Kąpiel niemowlaka
Harce w kąpieli na topie, teraz już w towarzystwie wodnych przyjaciół: kaczuszek, rybek itp.

Sen niemowlaka

Niemowlaczek w czwartym miesiącu życia śpi do 16 godzin łącznie. Ma 3-4 drzemki w ciągu dnia. W nocy potrafi przespać ciągiem nawet 7 godzin.

Body niemowlęce czwarty miesiąc


Rozmiar 62/68. Nakrycie głowy - rozmiar ok. 40.

Spacery z niemowlakiem w czwartym miesiącu

Spacerki jak zawsze mile widziane i pożądane. Nie ma jak drzemka na świeżym powietrzu.

Termometr niemowlęcy

Kolejna dawka szczepień jeżeli nie wykonaliśmy jej pod koniec trzeciego miesiąca. Kontrola stawu biodrowego w Poradni Preluksacyjnej.  Kolejna dopiero gdy dziecko będzie samodzielnie stać.

Konik na biegunach

Leżenie na brzuszku zawsze aktualne, a gdy położymy przed maluszkiem zabawkę będzie wytrwalej trzymał główkę i skupi się na zabawie.  Mówmy do naszej pociechy z różnych miejsc w domu i sprawdzajmy, czy stara się zlokalizować źródło dźwięku. Wiszące zabawki zachęcą niemowlaka do sięgania po nie rączkami. Wesołe piosenki i rymowanki zawsze pozytywnie wpływają na nasze maleństwo. To by były najpopularniejsze zabawy dla niemowlaka w 4 miesiącu życia.

Źródło zdjęcia: <a href='https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zabawne-dziecko-niemowląt-trzyma-głowę_1281873.htm'>Designed by Freepik</a>

2 komentarze:

  1. Franiu w najbliższy piątek kończy 3 miesiące. Z wypiekami na twarzy przeczytalam co nas czeka w 4 miesiacu :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej Franiu staje mi się coraz bliższy:) Cieszę się, że wędrujecie przez kolejne miesiące z moim blogiem. To dla mnie prawdziwa radość. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń