Jak uszyć tipi?

tipi z materiałuJak uszyć tipi i sprawić radość dziecku
Tipi to największy mój projekt szyciowy. Dosłownie, przez ilość zużytego materiału i w przenośni. Pomysł wpadł do głowy i musiał zostać zrealizowany. A że synek niedługo kończy dwa latka więc miałam motywacje i deadline! Teraz, gdy jest już po wszystkim wiem, że tylko miłość mamy jest zdolna zmusić mnie do takich wyzwań!

Wykonanie tipi zajęło mi kilka dobrych popołudni. Najpierw wybór materiału, a dokładnie to konkretnego nadruku. Potem dekatyzacja, wycięcie poszczególnych elementów no i szycie. Jestem samoukiem więc czasami nie zawsze to co sobie wymyślę ma odzwierciedlenie w tym co uszyję. Więc jak obie te wizje się nie pokrywają czeka mnie prucie, docinanie, przyszywanie i inne zabiegi krawieckie. Tak było i tym razem. Czasami pod górkę , czasami z górki - ale się udało i to jest najważniejsze. Synek ma domek do zabawy- a jego radość jest dla mnie największą nagrodą. Tipi ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę- można go złożyć w każdym momencie i w takiej formie zajmuje naprawdę niewiele miejsca. A jego siedzisko możecie wykorzystać jako kocyk do wózka.

Gdyby znalazł się ktoś kto miałby ochotę na szyciowe wyzwanie zapraszam do lektury. Postaram się co nieco podpowiedzieć.


Jak uszyć wigwam dla dzieci?O to lista niezbędnych rzeczy do wykonania namiotu indiańskiego dla dzieci:

- materiał: bawełna i minky*
- owata będąca wypełnieniem siedziska,
- lamówka 6 m,
- 4 kijki bambusowe 1,8 m, średnica ok 2 cm,
- maszyna do szycia,
- nici,
- nożyczki,
- szpilki,
- zmywalny pisak lub kreda krawiecka do obrysowania kształtu na materiale,
- metr krawiecki,
* Ilość zużytego materiału uzależniona jest od wymiarów tipi. U mnie siedzisko w tipi ma wymiary 90 x 90  a wysokość tipi to ok 150 cm ( bez kijków).

*Pamiętajcie by przed zrobieniem wykroju poddać materiał dekatyzacji.A teraz krok po kroku jak uszyć tipi? 
Docinamy materiał pod wymiarTo chyba jedno z trudniejszych zadań - przynajmniej dla mnie. Tym bardziej jak używam materiału z wzorem muszę wziąć pod uwagę jego kierunek. Z jednolitym materiałem jest łatwiej i mniej się go marnuje. Pomijam fakt ,że materiał kupujemy na długość więc jest tu niezła akrobacja z nożyczkami, żeby wyciąć wszystkie elementy. Przy materiale bez wzoru możemy wycinać z szerokości. Potrzebujemy trzy trójkąty (bez czubka) na trzy ściany tipi. Jeżeli chcecie zrobić wejście to takich elementów potrzebujemy już cztery. Ja zrobiłam mini zasłonki, które są cały czas związane. Nie maja jakiejś praktycznej funkcji ale dodają uroku:)

Kupiłam 4 metry materiału o szerokości 160 cm. Dodatkowo zużyłam około 1m x 1m minky i tyle samo owaty. Poniżej rysunki pokazujące sposób wycinania ścianek tipi z materiału na dwa sposoby- zarówno gdy tniemy po wysokości jak i po szerokości.


rysunek wykroju materiału na tipi


W pierwszym przypadku tniemy z wysokości- tak jak zrobiłam to ja! Głównym powodem było zachowanie kierunku wzoru. Mogłam sobie pozwolić na to by boki 1 i 2 stykały się przy podstawie bo mój wzór był dwukierunkowy tzn. podobnie wyglądał od góry do dołu jak i od dołu do góry. Minusem takiego  wykrawania jest fakt, iż jedna ze ścianek  ( nr 3) musiała zostać wykonana z połączenia dwóch elementów. Drzwiczki to ścianki nr 4 u mnie ostatecznie też wyszły dużo węższe niż połowa ścianki- ale i tak cały czas są związane więc nie ma to dla mnie większego znaczenia. Więcej materiału się tu marnuje i musimy dodać inny dodatkowy na spodnią stronę siedziska lub uszyć go z połączonych kawałków. Ale się da i wcale nie wygląda to źle:) Boki tipi na moim rysunku mają ok 150 cm wysokości , 100 cm szerokości przy podstawie i ok 16 cm szerokości przy wierzchołku. Każdy ten wymiar ulegnie pomniejszeniu. Wysokość przez podwinięcie boków z góry i z dołu a szerokość poprzez łączenie boków i wykonanie tuneli. Ostatecznie uzyskamy tipi z siedziskiem o wymiarach ok 90 x 90 cm. Jest w nim dużo miejsca- narazie przetestowane na dwójce dzieci:)

rysunek wykroju na namiot


Drugi przypadek jest idealny przy jednolitym, pozbawionym wzorów materiale. Szerokość kupionego materiału jest tutaj naszą wysokością. Jest mniej ścinek i mniej kombinatoryki:) Uzyskujemy 4 pełne ścianki więc drzwiczki mogą być na całej powierzchni czwartego boku. Wykrój na drzwiczki może być nieco szerszy ze względu na konieczność podwinięcia boków po długości tak by były one estetyczne.


Wybór sposobu wykrojenia materiału zależy od Was . Ja się uparłam na wzorek więc nie miałam zbytniego wyboru- a z efektu końcowego jestem zadowolona więc spokojnie też tak się da!Układanie i mocowanie materiałów
Wycięty na wymiar materiał wyprasowałam i podwinęłam od dołu i góry  na szerokość ok 1 cm, żeby uzyskać ładne wykończenie. Następnie zszyłam ze sobą dwie ścianki tipi na lewej stronie. Kolejnym krokiem było wykonanie tunelu na kijek bambusowy. Wystarczy przewrócić zszyty materiał na prawą stronę i przeszyć wzdłuż łączenia na szerokość średnicy naszego kijka- czyli u mnie było to 2 cm


tunel na kijkiNastępnie doszywamy trzeci element i znów robimy tunel. Na koniec doszyłam mini zasłonki i dzięki temu ,że się na nie zdecydowałam bardzo prosto mogłam wykonać dwa brakujące tunele. Zszywając boczną ścianę z zasłonką musimy pamiętać , by w mniej więcej połowie wysokości zaplanować troczki do wiązania. wykonujemy je z lamówki, 70 cm spokojnie wystarczy by zrobić wiązanie na kokardkę. Robimy dwa wiązania więc zużyjemy tutaj ok 1,40 lamówki.


Po zszyciu wszystkich elementów nie pozostaje nam nic innego jak wyprasować powstałą "płachtę" i naciągnąć ją na kijki. Na samym szczycie, w miejscu łączenia się kijków mocno związujemy. Do tego użyłam tej samej lamówki co do wykonania troczków. 
Już w takiej postaci tipi może służyć do zabawy. Wystarczy rozłożyć je na dywanie, żeby dziecku było ciepło. Ja natomiast wykonałam jeszcze coś w rodzaju kocyka wiązanego do kijków tak by się nie przemieszczał w niekontrolowany sposób. Zszyłam resztki materiału który pozostał i ociepliłam owatą. Na końcach przymocowałam troczki po 35 cm długości każdy. 

siedzisko do tipiA oto końcowy efekt w pełnej okazałości. 

Jak uszyć tipi?

Życzę sukcesów i cierpliwości w waszej przygodzie z szyciem tipi.

13 komentarzy:

 1. Taki wigwam to doskonały dodatek do pokoju dziecka. Można się w nim bawić i odpoczywać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak opisujesz to wygląda prosto, ale jakbym miała sama uszyć, to bym coś pokręciła.
  Wyszło ci świetnie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na początek przygody z szyciem to namiotu nie polecam- jest to wymagający projekt ale cieszę się, że nie opisałam to jako coś bardzo skomplikowanego. Trzymam kciuki za Twoje szycie:)

   Usuń
 3. Uwielbiam takie połączenia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Wreszcie znalazłam coś na moje wymiary ❤️ mogę tylko spytać czy podstawa była robiona trochę większa czy tak na 90x90?�� I jak będę powiększać jedna ściankę na drzwi dodając np 10cm na dole to z góry też dodać 10cm czy mniej?
  ��

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wyszło Ci to tipi :) rewelacja :) Ja nie mam takich zdolności i nawet miłość mamy by mnie nie przekonała, żeby wziąć się za szycie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie wyszło! Takie tipi do świetne miejsce do zabawy i wspaniała pożywka dla dziecięcej wyobraźni:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja uszyłam ale takie małe dla lalek 😂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to prototyp już masz, teraz tylko wystarczy zwiększyć skalę:) Powodzenia:)

   Usuń