Piąty miesiąc życia dziecka

Piąty miesiąc życia dziecka

dziecko dotyka stóp

Czas szybko płynie o czym przypominają nam nasze dzieci. Miesiąc za miesiącem- dopiero był czwarty a już nadszedł piąty. Cieszcie się tymi chwilami bo są bezcenne i bezpowrotne:) A co się dzieje dokładnie w piątym miesiącu życia dziecka- o tym w dalszej części posta. Zapraszam:)

Piąty miesiąc życia dziecka to czas intensywnego rozwoju fizycznego. W leżeniu na brzuszku dzidziuś prostuje nogi i stara ponieść się na rączkach przypominając małą uroczą foczkę. W tej pozycji niektóre niemowlaczki potrafią przesunąć się do przodu i do tyłu. Ćwiczą przewroty z boku na bok. Chwytanie całą dłonią, łapanie stopy i próby kierowania jej do buzi to kolejne wyznaczniki rozwoju w piątym miesiącu życia. Niektóre dzieci w tym czasie siedzą już z podparciem. My czekaliśmy, aż synek będzie gotowy do samodzielnego siedzenia. Nie przyśpieszaliśmy tego osiągnięcia.  Co do kolejnego etapu rozwoju mowy to piąty miesiąc życia naszego synka był miesiącem ćwiczenia gardła- darł się wniebogłosy! Mimo wszystko pięciomiesięczne niemowlaczki nadal są pogodne i wesołe. Odwzajemniają serdeczne uśmiechy i cały czas potrzebują naszej bliskości.

butelka dla niemowlaka
Karmienie to nadal wyłącznie mleko matki i tak też wygląda żywienie niemowlaka w 5 miesiącu życia. Ja zaobserwowałam  w tym okresie zmniejszenie liczby karmień do  pięciu na dobę. Skraca się także czas karmienia. Mój synek był pod tym względem rekordzistą. Na początku zajmowało mu to nawet 2h, a w 5 miesiącu życia było to pół godziny. 

wanienka dla niemowlaka
Kąpiel musi być! Nic tak nie odpręża jak ciepła woda z bąbelkami. I nie chodzi tu tylko o niemowlaki :)

łóżeczko dla niemowlaka
Maluszek w piątym miesiącu życia śpi do 15 godzin łącznie. Ma 2-3 drzemki w ciągu dnia.  

ubranko dziecięce 68
Rozmiar 68. Nakrycie głowy- rozmiar ok 42.

kiedy na spacer z dzieckiem?

Spacer to stały element każdego dnia. Wychodźmy z dzieckiem na spacer w różną pogodę. Takie praktyki są korzystne dla zdrowia i odporności. Poza tym maluszek nadal spaceruje w gondoli więc żaden wiatr czy deszcz mu nie straszny!

szczepienia w piątym miesiącu życia

Kolejna dawka szczepień przypada na przełom piątego i szóstego miesiąca życia.

zabawka dziecięca
Piąty miesiąc życia to idealny czas na różne zabawy z wykorzystaniem dłoni i palców, gdyż są one niezwykle interesujące dla niemowlaka i to głównie wokół nich będą się koncentrować zabawy z 5 miesięcznym dzieckiem  . Propozycją zabaw mogą być przedstawienia z pacynkami, zabawy paluszkowe np. „Sroczka kaszkę warzyła”. Dużą radość sprawią także zabawy z lustrem i szukanie własnego odbicia.  Należy dużo mówić do maluszka by się osłuchał z mową dorosłych i gromadził zasoby słownictwa, które zaprocentują w późniejszym okresie. Opowiadajcie co widzicie co znajduje się w mieszkaniu, co do czego służy. Również piosenki i wierszyki wpłyną pozytywnie na rozwój późniejszych umiejętności językowych.


Źródło zdjęcia : <a href='https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/adorable-dziecko-zainteresowanie-jego-stop_1281878.htm'>Designed by Freepik</a>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz