Jak uszyć czapkę i komin?

czapka dla dzieckaCzapka i komin- jak uszyć je w domu?Oczekiwana wiosna już przyszła, ale jak to bywa na jej początku bywa kapryśna. Zdarzają się naprawdę chłodne dni, dlatego czapka i komin na pewno się przydadzą. 

To pierwszy tego typu mój projekt "szyciowy". Była już poduszka , kocyk  a nawet namiot ale szycie z kategorii ubrania zdarza mi się po raz pierwszy.

Jak to przy szyciu bywa dużo czasu schodzi mi na znalezieniu odpowiedniego materiału. To nigdy nie jest przypadek, więc wymaga przemyślenia i poszukiwań. Ponieważ zestaw powstał dla mojego synka wybrałam kolor niebieski, który bardzo do niego pasuje oraz nadruk myszki miki, która ostatnio go interesuje. 

Wybrany przeze mnie materiał to dresówka o gramaturze 240 g. Jest miękka i lekko rozciągliwa. Szycie na maszynie tego materiału wymaga użycia specjalnej igły z zaokrąglonym końcem, chroni on materiał przed powstawaniem dużych dziur podczas szycia. Idealna będzie tu igła do dresówki 90. 

Poniżej przedstawiam jak krok po kroku uszyć czapkę dwustronną na chłodniejsze dni lub jednostronną na trochę cieplejsze i komin do zestawu. Materiał kupiony, wyprany i wyprasowany więc do nożyczek i działamy!


Jak samodzielnie uszyć czapkę i komin?Do uszycia zestawu potrzebujemy:

- materiał jednokolorowy i z wzorkiem ( minimum to odcinki po 30 cm, sprzedawane w szerokości 150-160 cm) 
- maszynę do szycia,
- igła do szycia dzianin 90,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału- ja użyłam białej,
- szpilki,
- arkusz pergaminu, ołówek,
- metr krawiecki,
- nożyczki,


A teraz krok po kroku jak uszyć czapkę i komin?Tworzymy szablon i wykrój


Mierzymy obwód głowy dziecka. Należy zrobić to w odpowiedni sposób ( internet na pewno Wam podpowie jak to zrobić). Ja szyłam czapkę na obwód głowy 50 cm. Przygotowujemy szablon np. na papierze śniadaniowym. Obwód dzielimy na cztery - w moim przypadku będzie to 13 ( wymiar z zapasem na szew). Wysokość czapki przyjmujemy 25 cm ( będzie nieco dłuższa). Mając te dwa wymiary tworzymy szablon podobnie jak na zdjęciu. Finalnie otrzymamy szablon o szerokości 52 cm ( 2 cm zapas na szew) i wysokość 25 cm.

wykrój na czapkę


Mając gotowy szablon przykładamy go do złożonego na pół materiału i spinamy szpilkami. Wyrównujemy i wycinamy. Otrzymujemy dwa takie same elementy, które po zszyciu dadzą czapkę jednostronną . Do wykonania czapki dwustronnej potrzebujemy 4 takie elementy. U mnie dwa niebieskie i dwa z myszką miki.

myszka miki materiał


Układanie i mocowanie materiału


Docięte na wymiar elementy czapki z tym samym wzorem/kolorem układamy jeden na drugim ( prawymi stronami do siebie), wygładzamy ręką i spinamy szpilkami w odległości ok  2 cm od brzegu tak, by spokojnie zmieściła się tam stopka maszyny do szycia.

czapka dziecięca

Szycie 


Zszywamy połączone szpilkami dwa elementy czapki. Pamiętajcie by zabezpieczyć szew początkowy jak i końcowy szyjąc do przodu a następnie do tyłu. Jeżeli chcecie zrobić czapkę jednostronną to wystarczy już tylko podwinąć dół by był estetyczny. W tym celu podwińcie materiał, przypnijcie podwinięcie szpilkami i zszyjcie. Teraz radzę zdjąć ramię maszyny będzie o wiele wygodniej.

szycie czapki

Jeżeli chcecie uszyć czapkę dwustronną to potrzebujemy dwie czapki jednostronne ( bez podwiniętego dołu), które wkładamy jedna w drugą prawymi stronami do siebie. Łączymy dół szpilkami i zszywamy. Zostawcie 5 centymetrowy otwór na wyminięcie czapki na prawą stronę. Na koniec zostanie tylko zszycie tego otwory ściegiem krytym.

czapka z dresówki

Czapki gotowe więc pora na komin!

Tworzymy wykrój na komin


Komin będzie dwustronny. Do jego uszycia potrzebujemy dwóch kawałków materiału, a dokładnie dwóch prostokątów o szerokości ( obwód głowy dziecka plus 4 centymetry) i wysokości 25 cm. Może być niższy lub szerszy ale to już zależy od osobistych preferencji. Wg podanych przeze mnie wymiarów powstanie komin odstający nieco od szyi, swobodnie się układający. 
Wycięte kawałki materiału układamy prawymi stronami do siebie i spinamy jego dłuższe boki. Zszywamy je na maszynie. Wywracamy komin na prawą stronę Wkładamy jeden jego koniec w drugi (na zewnątrz będzie lewa strona), spinamy szpilkami i zszywamy (znów bez ramienia maszyny) zostawiając otwór na wywinięcie. Wywijamy na prawą stronę, zszywamy otwór ściegiem krytym i gotowe! Komplet gotowy, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju bo wymyślony przez nas! Mała rzecz a cieszy!

materiał ułożony do szycia

A oto efekt końcowy. Szyjąc czapkę i komin dwustronne otrzymamy aż cztery możliwości noszenia takiego zestawu.

czapka i szalik

A to mój model w uszytym przeze mnie zestawie:)

dziecko spaceruje


12 komentarzy:

 1. Fajna alternatywa, jeśli w sklepach nie znajdujemy tego czego chcemy :D Można znaleźć samemu fajny wzór i puścić wodzę fantazji ! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Super :) na pewno kiedyś wypróbuję a kto wie może sobie uszyje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłoby fajnie gdybyś po przeczytaniu mojego uszyła coś sama!:)

   Usuń
 3. Komin dobry i na wiosnę i na jesień:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja nawet dla siebie myslałam żeby uszyć, bo jak mam koka to potrzebuję dłuższą czapkę

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki własnoręcznie wykonany komin na pewno nosi i podarowuje się z radością.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny poradnik, ale wydaje mi się, że jednak mimo wszystko trzeba mieć trochę zdolności :)

  OdpowiedzUsuń