Dziewiąty miesiąc życia dzieckażywienie niemowląt po 9 miesiącu9 miesiąc życia dzieckaJak wygląda rozwój dziecka w 9 miesiącu życia? Dziewięciomiesięczny niemowlak może poszczycić się już konkretną wagą- jest co nosić i przytulać:)  Bardzo szybko się uczy i nabywa nowe umiejętności. Jest coraz bardziej mobilny. W dziewiątym miesiącu życia niektóre dzieci zaczynają już raczkować. Daje im to wiele możliwości: odsuwają szuflady i bez problemu docierają do interesującego je przedmiotu. 

Ruchy rączek są coraz precyzyjniejsze- rozwija się tzw. chwyt pęsetowy z wykorzystaniem kciuka i palca wskazującego. Dziecko jest w stanie podnieść z podłogi bardzo małe przedmioty. Trzyma zabawki w obu rączkach i swobodnie nimi manipuluje. 

Traktuje rączki i nóżki jako zabawki- dlatego nie dziwcie się jak palec od nogi wyląduje w buzi a nóżki będą chwytać zabawki. Niektóre dzieci w tym okresie życia zaczynają już siedzieć samodzielnie – jest to niewątpliwe ułatwienie w karmieniu. Mój synek jeszcze nie siedział samodzielnie w dziewiątym miesiącu życia. Także nie raczkował- ale się tym nie przejmowałam. Z wielkim zapałem pełzał do tyłu i do przodu,  obracał się wzdłuż własnej osi , przewracał z pleców na brzuszek. Pamiętajcie, że rozwój każdego dziecka postępuje indywidualnie i nie da się go sprowadzić do jednego poziomu. 

Dziewiąty miesiąc życia to bardzo wdzięczny czas. Dziecko chętnie okazuje uczucia, chwyta za rękę, przytula się i daje buziaki. Może pojawić się lek przed rozstaniem ale pełna miłości atmosfera i uśmiechy na twarzach najbliższych na pewno złagodzą jego objawy.

Postępuje także rozwój mowy . W dziewiątym miesiącu życia dziecko gaworzy ochoczo i niektóre wydawane przez nie dźwięki przypominają już mowę dorosłych :”nie”, „da”, „ba-ba”, „ma-ma”. Na to ostatnie słowo czeka chyba każda z nas.

Dziewięciomiesięcznemu niemowlakowi nadal dopisuje apetyt ale zmniejsza się zainteresowanie karmieniem piersią -zbyt dużo rzeczy dziecko ciekawi i rozprasza lub jest to sygnał, że czas już pożegnać się z piersią. Tak było u nas i był to naturalny wybór dziecka. Zdarza się, że w tym czasie dziecko bywa marudne i niespokojne – przyczyną są tutaj wyrzynające się ząbki. Na szczęście obyło się bez ślinienia ale zdarzały się pobudki nocne z krzykiem . Dieta dziecka cały czas się poszerza - maluszki zazwyczaj podchodzą z ciekawością do nowych smaków i potraw.


Jak już wspominałam w dziewiątym miesiącu życia naszemu maluszkowi apetyt dopisuje, coraz bardziej ciekawią go potrawy, które widzi na rodzinnym stole. Często w tym czasie dziecko nie wykazuje już zainteresowania karmieniem piersią. Żywienie niemowląt po 9 miesiącu powinno uwzględniać pokarmy o zróżnicowanej teksturze, nie trzeba już wszystkiego blendować na gładkie papki. Bardzo istotne jest opanowanie przez dziecko umiejętności żucia. 


Co tu dużo pisać. Kąpiel to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Czas zabawy, rozluźnienia i nawiązywania pozytywnych relacji z rodzicami. Małe rączki na pewno nie przepuszczą okazji do zabaw w wodzie. Próby samodzielnego mycia, wyciskania gąbki to dodatkowe atrakcje i cenne osiągnięcia rozwojowe dziewięciomiesięcznego niemowlaka.


W dziewiątym miesiącu życia skraca się ilość snu. Często dziecko rezygnuje już z jednej drzemki w dzień. Potrafi przespać ciągiem całą noc ale poranki zaczyna dosyć wcześnie- u nas była to 5 rano!!! Maluszki lubią spać na brzuszku.


Rozmiar ubranek 74/80. Nakrycie głowy - rozmiar ok.46.


Jakie dziecko nie lubi spacerów gdy ten świat jest taki fascynujący. Maluszkowi już coraz trudniej jest "usiedzieć" w wózku! Najbardziej lubi obserwacje z bliska- noszony na rękach:)


W co się bawić z dzieckiem w dziewiątym miesiącu życia? Na pewno w pokazywanie świata. A inne zabawy z 9 miesięcznym dzieckiem? Dalej mile widziane wędrówki po domu na rękach ukochanego rodzica. Dziecko z radością weźmie udział w różnych zabawach dźwiękonaśladowczych- naśladujcie odgłosy zwierząt, sprzętów domowych itp. Podrzucajcie w najbliższe otoczenie maluszka różne kolorowe rzeczy o ciekawym kształcie i różnorodnej  fakturze. Można bawić się w chowanego, przykrywać zabawki kocykiem i czekać aż dobierze się do nich Wasz maluszek.  Źródłozdjęcia:<ahref='https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/szczęśliwy-dziecko-w-pomarańczowym-pulowerze-bawić-się-z-piorkiem-na-podłoga_1471555.htm'>Designed by Freepic.diller</a>


13 komentarzy:

 1. Tak, kąpiel to jest zawsze ważne i głośne wydarzenie, włączając w to "delikatne" zalanie łazienki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. mój młodszy zaraz kończy 11 miesięcy :O nie wiem kiedy to zleciało, rozmarowo mam podobnie, ale jeśli chodzi o rozwój to dwa miesiące różnicy to dużo ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieci rozwijają się różnie, ale z jednym się nie zgodzę - odstawienie 9-miesięcznego niemowlaka jako naturalny wybór? Wtedy przecież i tak trzeba dawać mm do roku. Tak wyszło, rozumiem, ale to ogólnie nie jest typowe dla niemowląt. Ja te wszystkie okresy rozproszenia dziecka przetrwałam nosząc je podczas karmienia, śpiewając mu wtedy itd. i bardzo to polecam. Któryś raz widzę, że to jest "naturalny moment", kiedy dzieci przestają się interesować piersią, a według obecnej wiedzy dzieci same odstawiają się dopiero ok. 3 roku życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest kwestią indywidualną. Zależy to od dziecka, okoliczności, możliwości matki itp. U nas tak było i pamiętam,że byliśmy wtedy na wakacjach. Zmienił się nasz rytm dnia, otoczenie i to pewnie też się temu przysłużyło. Synek od małego był głodomorkiem, karmienia trwały na samym początku nawet 2 h później czas ten skrócił się do 1 h. Samo karmienie to nie była sielanka dla mnie ale zaciskałam zęby i chciałam karmić dziecko jak najdłużej, ale gdy synek już wg mnie nie wykazywał chęci to i ja odpuściła.. Może mogłam się bardziej postarać, jakoś to przeczekać ale widocznie to też był kres moich możliwości. Ale i tak jestem dumna,że wytrzymałam tak długo:)

   Usuń
 4. Kiedy to było?! W tym roku moje dziecko skończy 9 lat;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to faktycznie troszkę już minęło od tego okresu. U nas tez te wspomnienia stają się już coraz bardziej mgliste. Synek niedawno skończył 3 lata!

   Usuń
 5. Skróconą ilość snu można niekiedy bardzo boleśnie odczuć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas też w dziewiątym roku życia synek sam z siebie zrezygnował z picia z piersi. Po prostu pewnego dnia zaczął odwracać głowę, prężyć się i płakać, kiedy dawałam mu mleko. Zrozumiałam, że był to jego sposób na powiedzenie « dość ». Jednak trochę to przeżyłam, na pewno niepotrzebnie, poczułam się w jakiś sposób odrzucona. Na szczęście to wrażenie nie trwało długo. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój syn też nie raczkował i nie siadał w dziewiątym miesiącu. Nadrobił to w dziesiątym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mój dopiero w 11 ale każdy ma swoje tempo. A teraz ciężko go dogonić:)

   Usuń
 8. Już nie pamiętam jak to było, kiedy mój syn był taki malutki :)

  OdpowiedzUsuń