Dziewiąty miesiąc życia dziecka


żywienie niemowląt po 9 miesiącu

Jak wygląda rozwój dziecka w 9 miesiącu życia? Dziewięciomiesięczny niemowlak może poszczycić się już konkretną wagą- jest co nosić i przytulać:)  Bardzo szybko się uczy i nabywa nowe umiejętności. Jest coraz bardziej mobilny. W dziewiątym miesiącu życia niektóre dzieci zaczynają już raczkować. Daje im to wiele możliwości: odsuwają szuflady i bez problemu docierają do interesującego je przedmiotu. 
Ruchy rączek są coraz precyzyjniejsze- rozwija się tzw. chwyt pęsetowy z wykorzystaniem kciuka i palca wskazującego. Dziecko jest w stanie podnieść z podłogi bardzo małe przedmioty. Trzyma zabawki w obu rączkach i swobodnie nimi manipuluje. Traktuje rączki i nóżki jako zabawki- dlatego nie dziwcie się jak palec od nogi wyląduje w buzi a nóżki będą chwytać zabawki. Niektóre dzieci w tym okresie życia zaczynają już siedzieć samodzielnie – jest to niewątpliwe ułatwienie w karmieniu. Mój synek jeszcze nie siedział samodzielnie w dziewiątym miesiącu życia. Także nie raczkował- ale się tym nie przejmowałam. Z wielkim zapałem pełzał do tyłu i do przodu,  obracał się wzdłuż własnej osi , przewracał z pleców na brzuszek. Pamiętajcie, że rozwój każdego dziecka postępuje indywidualnie i nie da się go sprowadzić do jednego poziomu.  
Dziewiąty miesiąc życia to bardzo wdzięczny czas. Dziecko chętnie okazuje uczucia, chwyta za rękę, przytula się i daje buziaki. Może pojawić się lek przed rozstaniem ale pełna miłości atmosfera i uśmiechy na twarzach najbliższych na pewno złagodzą jego objawy.
Postępuje także rozwój mowy . W dziewiątym miesiącu życia dziecko gaworzy ochoczo i niektóre wydawane przez nie dźwięki przypominają już mowę dorosłych :”nie”, „da”, „ba-ba”, „ma-ma”. Na to ostatnie słowo czeka chyba każda z nas.
Dziewięciomiesięcznemu niemowlakowi nadal dopisuje apetyt ale zmniejsza się zainteresowanie karmieniem piersią -zbyt dużo rzeczy dziecko ciekawi i rozprasza lub jest to sygnał,że czas już pożegnać się z piersią. Tak było u nas i był to naturalny wybór dziecka. Zdarza się,że w tym czasie dziecko bywa marudne i niespokojne – przyczyną są tutaj wyrzynające się ząbki. Na szczęście obyło się bez ślinienia ale zdarzały się pobudki nocne z krzykiem .
Jak już wspominałam w dziewiątym miesiącu życia naszemu maluszkowi apetyt dopisuje, coraz bardziej ciekawią go potrawy, które widzi na rodzinnym stole. Często w tym czasie dziecko nie wykazuje już zainteresowania karmieniem piersią.Żywienie niemowląt po 9 miesiącu powinno uwzględniać pokarmy o zróżnicowanej teksturze, nie trzeba już wszystkiego blendować na gładkie papki. Bardzo istotne jest opanowanie przez dziecko umiejętności żucia. 

Co tu dużo pisać. Kąpiel to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Czas zabawy, rozluźnienia i nawiązywania pozytywnych relacji z rodzicami. Małe rączki na pewno nie przepuszczą okazji do zabaw w wodzie. Próby samodzielnego mycia, wyciskania gąbki to dodatkowe atrakcje i cenne osiągnięcia rozwojowe dziewięciomiesięcznego niemowlaka.


W dziewiątym miesiącu życia skraca się ilość snu. Często dziecko rezygnuje już z jednej drzemki w dzień. Potrafi przespać ciągiem całą noc ale poranki zaczyna dosyć wcześnie- u nas była to 5 rano!!! Maluszki lubią spać na brzuszku.

Rozmiar ubranek 74/80. Nakrycie głowy - rozmiar ok.46.

Jakie dziecko nie lubi spacerów..gdy ten świat jest taki fascynujący. Maluszkowi już coraz trudniej jest "usiedzieć" w wózku! Najbardziej lubi obserwacje z bliska- noszony na rękach:)

W dziewiątym miesiącu życia jedynym szczepieniem jest podanie trzeciej dawki przypominającej pneumokoków.
W co się bawić z dzieckiem w dziewiątym miesiącu życia? Na pewno w pokazywanie świata. A inne zabawy z 9 miesięcznym dzieckiem? Dalej mile widziane wędrówki po domu na rękach ukochanego rodzica. Dziecko z radością weźmie udział w różnych zabawach dźwiękonaśladowczych- naśladujcie odgłosy zwierząt, sprzętów domowych itp. Podrzucajcie w najbliższe otoczenie maluszka różne kolorowe rzeczy o ciekawym kształcie i różnorodnej  fakturze. Można bawić się w chowanego, przykrywać zabawki kocykiem i czekać aż dobierze się do nich Wasz maluszek.  Źródłozdjęcia:<ahref='https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/szczęśliwy-dziecko-w-pomarańczowym-pulowerze-bawić-się-z-piorkiem-na-podłoga_1471555.htm'>Designed by Freepic.diller</a>


4 komentarze:

  1. Tak, kąpiel to jest zawsze ważne i głośne wydarzenie, włączając w to "delikatne" zalanie łazienki ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. mój młodszy zaraz kończy 11 miesięcy :O nie wiem kiedy to zleciało, rozmarowo mam podobnie, ale jeśli chodzi o rozwój to dwa miesiące różnicy to dużo ;-)

    OdpowiedzUsuń