Opaska turban

Opaska turban


 Opaska turban damska


Lubicie opaski? Ja już tak. Opaska turban dodaje szyku, świetnie uzupełnia wiele stylizacji i przede wszystkim chroni głowę i zapewnia ciepło. To kolejne z nakryć głowy, które po czapce z kominem dla synka poszerzyło listę moich szyciowych wyzwań.

Aktualnie doskwiera mi brak czasu na moje pasje poza dziećmi:) Ale jak widzicie udało się wygospodarować chwilkę i podczas jednego ze spokojniejszych wieczorów ( a które zdarzają się dość rzadko) uszyłam dla siebie opaskę turban. To niesamowite jak chęć zrobienia czegoś na co mamy ochotę mobilizuje i dodaje sił.

Do uszycia opaski turban użyłam weluru w jednym z moich ulubionych kolorów. Wystarczy kawałek o wymiarach około 50 x 50 cm , półtorej godziny wolnego czasu, sprawna maszyna i do dzieła:)


Jak uszyć opaskę turban?


Moja opaska ma z tyłu gumkę dzięki czemu będzie pasować na mnie jak i na osoby mające nieco mniejszy lub większy obwód głowy. Mój wymiar to 59 cm. Ważne jest także użycie igły odpowiedniej do grubości i rodzaju materiału, którego używacie do szycia. 

Co potrzebujemy do uszycia opaski turban?:


- materiał 50 x 50 cm,
- maszyna do szycia,
- nić dobrana kolorystycznie do materiału,
- gumka o długości 15 cm i szerokości ok. 1-2 cm,
- szpilki, 
- metr krawiecki, 
- kreda krawiecka,
- nożyczki,
- agrafka,
- igła do szycia ręcznego,


A teraz krok po kroku jak uszyć opaskę turban?


Docinamy materiał pod wymiar


Wycinamy trzy kawałki materiału. Dwa o wymiarach ok. 42 x 15 cm oraz jeden o wymiarze ok. 24 x 8 cm. Maszyna do szycia


Szycie poszczególnych elementów opaski


Zajmiemy się najpierw dwoma większymi fragmentami materiału. Każdy z nich składamy na pół wzdłuż dłuższego boku - prawą stroną do wewnątrz. Spinamy bok szpilkami i przeszywamy go na maszynie. Analogicznie postępujemy z drugim fragmentem materiału o tym samym wymiarze. Zszyte fragmenty materiału wywracamy na prawą stronę

Wykroje


Szycie tunelu z gumką


Mniejszy fragment materiału również składamy na pół wzdłuż dłuższego boku - prawą stroną do siebie. Spinamy bok szpilkami a następnie przeszywamy go na maszynie. Materiał wywijamy na prawą stronę.

Turban


Przygotowanie tylnego fragmentu opaski z gumką


Do zszyty mniejszego fragmentu materiału wkładamy gumkę. Pomocna będzie nam tutaj agrafka. Zaczepiamy ją na początku gumki i przeciągamy przez uszyty materiałowy tunel. Pamiętajcie by początek gumki przymocować od wewnątrz szpilką. Gdy przeciągnięcie gumkę przez materiał zaszyjcie obydwa końce tunelu.

Turband


Układanie frontu opaski


Dwa dłuższe, jednakowe elementy układamy jeden na drugim tak by szwy były od spodu ( później ta część będzie przy głowie więc szwy się schowają). Łączymy ze sobą naprzemiennie poszczególne końce tak jak to pokazałam na zdjęciu i zszywamy je na maszynie. 

Zszycie wszystkich elementów opaski


Zostało tylko doszycie materiału z gumką. Ważne jest tutaj odpowiednie złożenie materiału do szycia. Najlepiej oddadzą to zdjęcia. Mocujemy odpowiednio złożone materiały z tunelem z gumką za pomocą szpilek a następnie zszywamy całość. Ja zrobiłam to ręcznie. Tak samo robimy z drugiej strony a następnie wywijamy opaskę tak, że miejsca zszyć chowają się do "środka" i stają się niewidoczne. 

Krok 1

Turban

Krok 2

Turban


Krok 3

Turban


Krok 4

Turban

Krok 5

Turban

Krok 6

TurbanBardzo lubię tą opaskę i zakładam ją podczas praktycznie każdego jesiennego spaceru. Miłego szycia!:)5 komentarzy:

 1. Genialny pomysł. Z chęcią sama sobie taką uszyje. Cieszę się, że są jeszcze osoby, które robią takie poradniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że skorzystasz z moich szyciowych rad. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Bardzo podoba mi się ten wytwór twoich rąk. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna ściąga. Czasem coś sobie szyję, ale opaski jeszcze nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może uszyjesz swoją pierwszą opaskę turban korzystając z moich wskazówek:) Pozdrawiam!

   Usuń