Mata sensoryczna DIY

Mata sensoryczna

samodzielnie zrobiona mata sensoryczna

Po jesiennych stroikach postanowiłam jeszcze nie odkładać na półkę kleju na gorąco-:)Mata sensoryczna to kolejne wyzwanie, którego się podjęłam.Sam pomysł pojawił się w momencie wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym. Po zaleceniu by mój synek chodził jak najwięcej boso i po różnych fakturach od razu pojawił się pomysł takiej maty. Przeszukałam najpierw Internet w poszukiwaniu gotowej maty- ale zazwyczaj jest tak,że gdy nie znajduję tego czego szukam- to robię to sama. I z miłości do mojego dziecka powstała moja wersja rozwojowej zabawki zwanej matą sensoryczną.
Przez kilka dni myślałam o tym czego użyć do zrobienia takiej maty. Chodziło mi o to by mała stópka mojego synka mogła chodzić po różnych fakturach: miękkich i twardych, delikatnych i szorstkich itp. Miały tam być elementy różnej wielkości i różnego kształtu. Materiały, których użyłam są jedną z możliwości. Matę można uzupełniać o inne elementy. Ważne by mata była kolorowa i różnorodna- przyciągnie tym uwagę dziecka. Jak narazie dla naszego dwulatka jest wystarczająca i ciekawa zarazem. Jest już stałym elementem codziennych zabaw. Zazwyczaj korzystaniu z niej towarzyszy muzyka i bardzo dobry humor:) 


Jakie korzyści niesie ze sobą mata sensoryczna?


Mata sensoryczna ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Spacerując po niej mała stópka zażywa naturalnego masażu pobudzającego  receptory, których w tej części ciała jest bardzo dużo. Dziecko uczy się utrzymać równowagę i właściwie rozkładać ciężar ciała, które po takich sensorycznych wędrówkach jest lepiej ukrwione. Również mózg dziecka pracuje lepiej, gdyż dostarczane są mu nowe wrażenia- rozwija się wyobraźnia i koncentracja.

Co potrzebujemy do wykonania maty sensorycznej?


Materiały potrzebne do wykonania maty sensorycznej DIY:
- mata do ćwiczeń lub wąski dywanik,
- klej na gorąco,
- nożyczki, 
- taśma klejąca,
- rękawiczki ochronne,
- materiały na poszczególne faktury : futerko sztuczne, drewniane elementy, plastikowe patyczki, gąbki do mycia naczyń, guziki, piórka, sztuczna trawa, gruby sznurek.

Jak samodzielnie wykonać matę sensoryczną?


Mata sensoryczna, którą wykonałam ma wymiary: ok.180 x 30 cm.
Jako podłoże dla niej użyłam matę do ćwiczeń, którą przecięłam na pół wzdłuż dłuższego boku.
Poszczególne elementy najpierw przykładałam "na sucho" a gdy już byłam pewna ostatecznej wersji przyklejałam je klejem na gorąco. faktury, których użyłam powstały z rzeczy, które w większości znajdziecie w domu, a tych których nie macie zastąpcie czymś innym. U nas były to:

1. Futerko sztuczne- ze starego futra babci.  

czarne futerko

2. Patyczki- od jakiegoś czasu zbierałam patyczki, które są dołączane do reklamowych baloników rozdawanych dzieciom np w galerii i w końcu się przydały. Z jednego patyczka po przecięciu wychodziły dwa elementy.
Plastikowe patyczki

 3. Gąbki do mycia naczyń- zużyłam całe opakowanie:)

Gąbki do mycia naczyń

4. Guziki- wyszperane u mamy, poodcinane od starych, nieużywanych ubrań. Można oczywiście kupić nowe w pasmanterii.
Guziki w macie sensorycznej

5. Sztuczna trawa- został akurat kawałek po wyłożeniu balkonu. 

Sztuczna trawa w macie sensorycznej

6. Kolorowe piórka- do zdobycia w hurtowniach z dekoracjami.

Piórka w macie sensorycznej.

7. Gruby sznurek- do kupienia w pasmanterii. Sznurek pocięłam na równe odcinki i zabezpieczyłam jego końce taśmą klejącą.


Sznurek marynarski

8. Drewniane kółka- to najzwyklejsze kółka do karnisza.9. Futerko- różni się od pierwszego długością włosa i kolorem. Jest to futerko odpięte od kaptura zimowej kurtki:)

Futerko na macie sensorycznej.

Taką matę wymyśliła moja wyobraźnia- ale myślę,że jest tu wiele możliwości i ogromne pole do działania i wymyślania! Na koniec relacja z używania maty przez jej właściciela:) Brak komentarzy:

Prześlij komentarz