Trzeci miesiąc życia dziecka


wzrost dziecka

Za nami już pierwszy miesiąc życia dziecka i drugi miesiąc życia dziecka i teraz pewnie Was nie zaskoczę jak oznajmię,że przyszła pora na trzeci miesiąc:) Jak zwykle dzieje się dużo, maluszek nie próżnuje tylko z wielką ochotą zdobywa świat- o tym w dalszej części posta. Zapraszam!

Trzymiesięczny maluszek zazwyczaj jest pogodny i uśmiechnięty. Z ogromną ciekawością poznaje otaczający go świat, zwłaszcza gdy jest noszony na rękach.  Podąża wzrokiem za interesującym go przedmiotem, a położony na plecach swobodnie porusza głową w prawo i w lewo. Uwielbia jak się z nim rozmawia w jego własnym języku. Bardzo lubi dźwięk pozytywki, który działa na niego uspokajająco. Wyciąga rączki do wiszących przedmiotów, czasami potrafi nawet utrzymać coś w rączce przez chwilę. Ochoczo poznaje swoje ciało, dotyka brzuszka, główki itp. Co ruchliwsze maluszki ćwiczą już przewroty. Pamiętajcie by nie zostawiać samego dziecka na łóżku lub przewijaku!  W mowie  dziecka w trzecim miesiącu życia przychodzi pora na gruchanie i dźwięki typu „ek-he”.  Niemowlak śmieje się w głos, wzdycha i kicha- tak to przedstawia się jego repertuar w trzecim miesiącu życia.
Mamusie trzeci miesiąc po porodzie to już dobry czas by pomyśleć o powrocie do ćwiczeń. Korzystajmy póki nasz maluszek nie jest jeszcze mobilny a wymachująca kończynami mama może być dla niego nie lada atrakcją.


Karmienie na żądanie, zwykle co 3 godziny w dzień. W trzecim miesiącu życia wydłużają się przerwy nocne między karmieniami.

Kąpiel nadal wysoko w rankingu ulubionych zajęć maluszka. U nas już w całości wykonywana przez tatę a mama ma czas na gazetkę lub serial:)
Niemowlaczek w trzecim miesiącu życia śpi do 16 godzin łącznie. Ma 3-4 drzemki w ciągu dnia. Nie można tu jeszcze mówić o jakimś stałym rytmie.


Rozmiar 62. Nakrycie głowy rozmiar ok 38.


Spacerki mile widziane i pożądane. Dotlenione dziecko lepiej śpi a i nam przyda się świeże powietrze.
Przełom trzeciego i czwartego miesiąca to kolejna dawka szczepień. Pamiętajcie o przerwie minimum 3-4 tygodnie pomiędzy szczepieniami. Nie musicie sztywno trzymać się kalendarza szczepień. U nas zawsze dbaliśmy o to żeby przerwy wynosiły nawet 6 tygodni – mieliśmy po prostu nasz własny, indywidualny kalendarz szczepień.
Teraz kilka słów o zabawach z trzymiesięcznym dzieckiem. Dalej kładziemy niemowlaczka na brzuszku, tym bardziej teraz kiedy potrafi już nieco wyżej unieść główkę. Wszelkie pozytywki , grzechotki i karuzele mile widziane. Trzy miesiące to już czas by na dobre rozpocząć przygodę z basenem. To niezapomniane chwile dla całej rodzinki. Jeżeli chcemy podejść do tematu profesjonalnie to możemy skorzystać z nauki pływania/ oswajania z wodą dla niemowląt.  Rozwojową „zabawką” jest także mata edukacyjna. Oprócz miejsca do leżenia  ma wiszące elementy często o różnej teksturze, które zapewnią dziecku bogate doznania. 

Źródło zdjęcia: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/kochanie">Kochanie fotografie designed by Yanalya - Freepik.com</a>s

2 komentarze:

  1. Franek uwielbia kąpiele.mam nadzieję że to się nie zmieni! A spać potrafi nawet po 8-9 godzin !

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że Twój synek czerpie radość z kąpieli a Ty pewnie pękasz z dumy widząc swojego małego "pływaka" w akcji. A to dopiero początek- przygoda z wodą będzie długa i coraz to ciekawsza. To są piękne chwile oby zostały w pamięci jak najdłużej. Pozdrowienia dla Frania:*

    OdpowiedzUsuń