Trzeci miesiąc życia dziecka

wzrost dziecka


3 miesiąc życia dziecka


Za nami już pierwszy miesiąc życia dziecka i drugi miesiąc życia dziecka i teraz pewnie Was nie zaskoczę jak oznajmię,że przyszła pora na trzeci miesiąc:) Jak zwykle dzieje się dużo, maluszek nie próżnuje tylko z wielką ochotą zdobywa świat- o tym w dalszej części posta. Zapraszam!

Trzymiesięczny maluszek zazwyczaj jest pogodny i uśmiechnięty. Z ogromną ciekawością poznaje otaczający go świat, zwłaszcza gdy jest noszony na rękach.  Podąża wzrokiem za interesującym go przedmiotem, a położony na plecach swobodnie porusza głową w prawo i w lewo. Uwielbia jak się z nim rozmawia w jego własnym języku.

 Bardzo lubi dźwięk pozytywki, który działa na niego uspokajająco. Wyciąga rączki do wiszących przedmiotów, czasami potrafi nawet utrzymać coś w rączce przez chwilę. Ochoczo poznaje swoje ciało, dotyka brzuszka, główki itp. Co ruchliwsze maluszki ćwiczą już przewroty. Pamiętajcie by nie zostawiać samego dziecka na łóżku lub przewijaku!  

W mowie  dziecka w trzecim miesiącu życia przychodzi pora na gruchanie i dźwięki typu „ek-he”.  Niemowlak śmieje się w głos, wzdycha i kicha- tak to przedstawia się jego repertuar w trzecim miesiącu życia.

Mamusie trzeci miesiąc po porodzie to już dobry czas by pomyśleć o powrocie do ćwiczeń. Korzystajmy póki nasz maluszek nie jest jeszcze mobilny a wymachująca kończynami mama może być dla niego nie lada atrakcją.


Karmienie na żądanie, zwykle co 3 godziny w dzień. W trzecim miesiącu życia wydłużają się przerwy nocne między karmieniami.


Kąpiel nadal wysoko w rankingu ulubionych zajęć maluszka. U nas już w całości wykonywana przez tatę a mama ma czas na gazetkę lub serial:)


Niemowlaczek w trzecim miesiącu życia śpi do 16 godzin łącznie. Ma 3-4 drzemki w ciągu dnia. Nie można tu jeszcze mówić o jakimś stałym rytmie.Rozmiar 62. Nakrycie głowy rozmiar ok 38.


Spacerki mile widziane i pożądane. Dotlenione dziecko lepiej śpi a i nam przyda się świeże powietrze.


Teraz kilka słów o zabawach z trzymiesięcznym dzieckiem. Dalej kładziemy niemowlaczka na brzuszku, tym bardziej teraz kiedy potrafi już nieco wyżej unieść główkę. Wszelkie pozytywki , grzechotki i karuzele mile widziane. Trzy miesiące to już czas by na dobre rozpocząć przygodę z basenem. To niezapomniane chwile dla całej rodzinki. Jeżeli chcemy podejść do tematu profesjonalnie to możemy skorzystać z nauki pływania/ oswajania z wodą dla niemowląt.  Rozwojową „zabawką” jest także mata edukacyjna. Oprócz miejsca do leżenia  ma wiszące elementy często o różnej teksturze, które zapewnią dziecku bogate doznania. 

Źródło zdjęcia: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/kochanie">Kochanie fotografie designed by Yanalya - Freepik.com</a>s

8 komentarzy:

 1. Franek uwielbia kąpiele.mam nadzieję że to się nie zmieni! A spać potrafi nawet po 8-9 godzin !

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że Twój synek czerpie radość z kąpieli a Ty pewnie pękasz z dumy widząc swojego małego "pływaka" w akcji. A to dopiero początek- przygoda z wodą będzie długa i coraz to ciekawsza. To są piękne chwile oby zostały w pamięci jak najdłużej. Pozdrowienia dla Frania:*

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie pamiętam kiedy mój syn był taki malutki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już zapomniałam jak to jest, ale niebawem sobie przypomnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to gratulacje:) Zapraszam z powrotem gdybyś chciała sobie odświeżyć kolejne miesiące!

   Usuń
 5. Moje wspomnienia z trzeciego miesiąca życia synka ? (Minęło już pond sześć lat…) Początek przesypanych nocy!!! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie dobre wspomnienia na długo zapadają w pamięć:)

   Usuń
 6. Już zapomniałam jak to było, kiedy córka miała 3 miesiące. Teraz ma prawie 9;)

  OdpowiedzUsuń