Nauka wycinania nożyczkami

 gotowość szkolna
Nożyczki to narzędzie, które bardzo ciekawi dzieci. Może widzą jak my dorośli się nimi posługujemy i też chcą nas naśladować...coś w nich jest, dają przepustkę do czegoś nowego i twórczego. Wycinając można tworzyć nowe rzeczy  ( niszczyć też niestety). Umiejętność posługiwania się nożyczkami to taka namiastka dorosłości w dziecięcym świecie. Zazwyczaj boimy się,że dziecku stanie się krzywda. Myślę jednak ,że praca z nożyczkami pod okiem dorosłego, który wytłumaczy i będzie czuwał może przerodzić się w niezwykłą, twórczą zabawę. Dziecko posiądzie kolejną umiejętność i będzie czerpało radość i satysfakcję z tego co robi. Można spokojnie oswajać dziecko z nożyczkami już od 2,5- 3 lat. Niektóre z zaproponowanych przeze mnie ćwiczeń będą odpowiednie dla nieco starszych dzieci.

Jak nauczyć dziecko wycinać?

Na samym początku należy kupić odpowiednie nożyczki dostosowane do rączki dziecka- z dwoma jednakowymi uchwytami lub jednym większym. Dziecko musi je wypróbować i wybrać, które są dla niego wygodniejsze. Jak już mamy zwykłe dziecięce nożyczki możemy zaczynać nową przygodę! Brakuje nam jedynie kartek papieru i kosza na śmieci,by wyrzucać od razu niepotrzebne ścinki i uczyć dziecko porządku:) Praca z nożyczkami może być tylko wstępem do innej działalności twórczej. Wycięte wzory lub kształty można pokolorować i stworzyć z nich nowe dzieło, które nada pracy dziecka większy sens.

A więc do dzieła...tzn. do nożyczek!

Nauka dziecka posługiwania się nożyczkami może wyglądać następująco:
 • wspominamy o bezpiecznym użytkowaniu nożyczek- praca z nożyczkami powinna odbywać się przy stoliku, nie chodzimy z nożyczkami. Pokazujemy dziecku jak powinno trzymać nożyczki- ważne jest tutaj, by ręka była rozluźniona. Pamiętajcie wszystko przychodzi z czasem a praktyka czyni mistrza!

 • tniemy powietrze-gdy dziecko już wie jak trzymać nożyczki swoją przygodę może zacząć od "cięcia powietrza" ćwicząc w ten sposób otwieranie i zamykanie nożyczek na "bezpiecznym" materiale,

 • cięcie papieru-  w miarę opanowania chwytu nożyczek i techniki cięcia przechodzimy do dzieła. Zaczynamy od obcinania rogów kartki- jest to proste ćwiczenia bo dzieci tną jak chcą na dowolną szerokość i pod dowolnym kątem,

szablony do wycinania

Tniemy po linii. Przygotowujemy arkusz pracy poprzez narysowanie linii prostych w odległości mniej więcej 3 cm od siebie. Zadaniem dziecka jest ciąć po narysowanych liniach. Jeżeli dziecko nie będzie cięło do końca powstanie spódniczka- gwarantuje Wam spodoba się dzieciakom. Samo nazwanie tego co powstanie dodatkowo zmotywuje je do pracy.
szablony do wycinania

Tniemy linie łamane- wystarczy,że powiedziałam,że to zęby rekina a już praca była ciekawsza. Później powstałe "zęby" można pomalować i stworzyć z ich udziałem nową pracę.
szablony do wycinania
Tniemy linie faliste- przyszła pora na węża, a jak robi wąż ? ssss....więc syczymy i wycinamy. Takie 2 w 1- logopedia nożycowa:)
jak nauczyć dziecko wycinać

Tniemy proste i duże figury geometryczne- przy okazji je sobie nazywamy. Ważne by figury były duże. Zaczynamy od kwadratu i prostokąta a następnie trójkąt i koło- które wydaje mi się najtrudniejsze.
szablony do wycinania

To tyle  temacie. Myślę,że powtarzając te ćwiczenia wasze dziecko szybko pokocha nożyczki i świetnie opanuje umiejętność posługiwania się nimi. To bardzo dobre ćwiczenia motoryki małej, które w przyszłości zaprocentują lepszym opanowaniem umiejętności pisania i osiągnięciem gotowości szkolnej. Poniżej prezentuje moje pomoce dydaktyczne, czyli wycinanki dla dzieci.
szablony do wycinania
jak nauczyć dziecko wycinaćszablony do wycinania
jak nauczyć dziecko wycinać


7 komentarzy:

 1. Ciekawe ćwiczenia. Przyznaję, że z synem nie ćwiczę wycinania nożyczkami. W zasadzie dostał je, bo chciał spróbować wycinać i tak zaczęła się nasza przygoda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak też bywa...spontaniczne zainteresowanie i się dzieje:)

   Usuń
 2. Świetne ćwiczenia, jak kupie córce nozyczki dla leworęcznych to je wykorzystamy. Póki co tnie normalnymi, ale ciężko jej idzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomału ...praktyka czyni mistrza. A w przypadku dzieci to ważne jest by same chciały coś robić i miały z tego frajdę:)

   Usuń
 3. Skorzystam z Twoich rad, bo ja sama, do dziś, mam problem z ładnym wycinaniem;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Ci za taki wpis, moja córka ma duże problem z wycinaniem i z pewnością będziemy ćwiczyć w domu :) Pomimo, że w przedszkolu także wycinają Julka jakoś nie potrafi robić tego dobrze :)

  OdpowiedzUsuń