Wiszący organizerWiszący organizer tekstylny
Wiszący organizer to taki gadżet, który zajmuje niewiele miejsca a może mieć wiele przeznaczeń. W pokoju dziecka pomieści zabawki, w korytarzu może być przeznaczony na listy, klucze i szaliki a u nas wisi w łazience i jest przeznaczony na akcesoria do pielęgnacji dziecka: pieluchy, chusteczki itp. Chciałam zrobić porządek z pieluszkami w łazience i długo szukałam gotowego organizera w internecie. Jednak żaden nie odpowiadał do końca moim potrzebom więc musiałam go uszyć sobie sama:)

Taki samodzielnie wykonany gadżet ma kilka zalet: jest zrobiony na wymiar, który idealnie odpowiada naszym potrzebom, możemy dobrać  kolory do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował i jest niepowtarzalny bo drugiego takiego nie ma!

Tak się okazało, że potrzebne materiały miałam pod ręką więc wykrój powstał w 10 minut. Miałam obraz tego co chcę zrobić w głowie ale zwykle to „w praniu wychodzi” jak będzie wersja ostateczna.

Organizer jest wykonany z kolorowych materiałów, dokładnie to z dwóch warstw, żeby był sztywniejszy. Na górze i dole zrobiłam tunele na kijki bambusowe- poza ozdobą i nadaniem naturalnego charakteru mają one pomóc zachować kształt organizera. Do jednego z nich przymocowałam sznurek, na którym powiesiłam organizer na ścianie.
Jak samodzielnie uszyć organizer  ?Do uszycia organizera potrzebujemy:


- materiał na „tył” – dwa prostokąty o wymiarach ok.  35 x 82 cm,
- materiał na kieszenie- sześć prostokątów o wymiarach ok. 32 x 25 cm,
- materiał na tunele: sześć prostokątów o wymiarach ok. 10 x 6 cm,
- kijek bambusowy o średnicy 1 cm, dwa odcinki o długości 32 cm,
- maszynę do szycia,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału,
- szpilki,
- zmywalny pisak lub kreda krawiecka do obrysowania kształtu na materiale,
- nożyczki,
- metr krawiecki,
- trochę wolnego czasu i chęci!

*Gotowy organizer ma wymiary:ok. 30 x 80 cm.A teraz krok po kroku jak uszyć wiszący organizer?Docinamy materiał pod wymiar


Materiał, który wcześniej został poddany dekatyzacji tniemy na dany wymiar. U mnie tył i przód organizera wykonany jest z innych materiałów, podobnie jak kieszenie ale to już moja inwencja twórcza. Wszędzie może być ten sam materiał – ale nie musi! Jak widać po podanych przeze mnie wymiarach wykrój ma dodatkowy zapas na szwy jest to zazwyczaj 1-2 cm. 


orgaznizer tekstylny


Szycie kieszeni


Ja zaczęłam od przygotowania materiałów na kieszenie. Gotowe wykroje składamy  prawymi stronami do siebie, mocujemy szpilkami  i szyjemy maszyną do szycia. Zostawiamy otwór szerokości 5-6 cm, dzięki któremu można będzie wywrócić materiał na prawą stronę- tak też robimy a powstały otwór zszywamy ściegiem krytym. Wszystkie czynności powtarzamy tyle razy ile mamy kieszeni-czyli trzy! Gotowe kieszenie można przeprasować . Gotowe kieszenie mocujemy do przodu naszego organizera. Należy dobrze rozplanować ich położenie by odległości między kieszeniami były podobne. Mocujemy kieszenie szpilkami i przyszywamy za pomocą maszyny. Ja użyłam tutaj białej nitki, która idealnie pasowała do materiału, z którego wykonałam kieszenie. 

materiałowe kieszeniePrzygotowanie tuneli i zszycie całościTunele powstają bardzo prosto- wystarczy zszyć ze sobą materiał na nie przeznaczony wzdłuż dłuższego boku i wykonać tą czynność sześciokrotnie bo tyle tuneli potrzebujemy J Tak powstały tunel składamy na pół i mocujemy między dwa duże prostokąty będące plecami naszego organizera. Trzeba dobrze rozplanować odległości między tunelami by były jednakowe. Po jednym tunelu na początku i na końcu oraz jeden na środku krótszego boku. Tak mocujemy tunele na górze i na dole organizera. Tunele mocujemy pomiędzy dwa największe kawałki materiału złożone do siebie prawymi stronami. Gdy już tunele są przymocowane spinamy ze sobą boki materiału i szyjemy. Tutaj podobnie jak przy kieszeniach zostawiamy otwór na wywinięcie materiału a następnie zszywamy go ściegiem krytym.

diy


WykończenieTo mój ulubiony etap. Już widać efekty naszej pracy. Zszyty organizer można wyprasować by lepiej się prezentował. W tunele wprowadzamy kijki bambusowe. Mocujemy sznurek i wieszamy na samoprzylepnym haczyku. Gotowe!


organizer łazienkowy10 komentarzy:

 1. Mam u siebie coś podobnego i jest mega przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ..praktyczne i ładne to połączenie, które lubimy chyba najbardziej jeżeli chodzi o akcesoria domowe:)

   Usuń
 2. Świetny poradnik dla osób nieznających tematu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi się taki pomysł. Jest oryginalny i z całą pewnością zajmuje mało miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to chodzi, coś co wykonasz sama jest oryginalne i jedyne w swoim rodzaju!

   Usuń
 4. Miałam kiedyś kilka takich organizerów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki organizer to praktyczna rzecz a takich można mieć kilka:D

   Usuń
 5. Wspaniałe rozwiązanie :) sprawdzi się idealnie w większości mieszkań. Z pewnością będzie lepszy, niż taki, który kupimy w sklepie

  OdpowiedzUsuń