Wiszący organizer

Wiszący organizer


Wiszący organizer to taki gadżet, który zajmuje niewiele miejsca a może mieć wiele przeznaczeń. W pokoju dziecka pomieści zabawki, w korytarzu może być przeznaczony na listy, klucze i szaliki a u nas wisi w łazience i jest przeznaczony na akcesoria do pielęgnacji dziecka: pieluchy, chusteczki itp. Chciałam zrobić porządek z pieluszkami w łazience i długo szukałam gotowego organizera w internecie. Jednak żaden nie odpowiadał do końca moim potrzebom więc musiałam go uszyć sobie sama:) Taki samodzielnie wykonany gadżet ma kilka zalet: jest zrobiony na wymiar, który idealnie odpowiada naszym potrzebom, możemy dobrać  kolory do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował i jest niepowtarzalny bo drugiego takiego nie ma!
Tak się okazało,że potrzebne materiały miałam pod ręką więc wykrój powstał w 10 minut. Miałam obraz tego co che zrobić w głowie ale zwykle to „w praniu wychodzi” jak będzie wersja ostateczna.
Organizer jest wykonany z kolorowych materiałów, dokładnie to z dwóch warstw,żeby był sztywniejszy. Na górze i dole zrobiłam tunele na kijki bambusowe- poza ozdobą i nadaniem naturalnego charakteru mają one pomóc zachować kształt organizera. Do jednego z nich przymocowałam sznurek, na którym powiesiłam organizer na ścianie.


Jak samodzielnie uszyć organizer handmade ?


Do uszycia organizera potrzebujemy:
- materiał na „tył” – dwa prostokąty o wymiarach ok.  35 x 82 cm,
- materiał na kieszenie- sześć prostokątów o wymiarach ok. 32 x 25 cm,
- materiał na tunele: sześć prostokątów o wymiarach ok. 10 x 6 cm,
- kijek bambusowy o średnicy 1 cm, dwa odcinki o długości 32 cm,
- maszynę do szycia,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału,
- szpilki,
- zmywalny pisak lub kreda krawiecka do obrysowania kształtu na materiale,
- nożyczki,
- metr krawiecki,
- trochę wolnego czasu i chęci!

*Gotowy organizer ma wymiary:ok. 30 x 80 cm.

A teraz krok po kroku jak uszyć wiszący organizer?


Docinamy materiał pod wymiar.

Materiał, który wcześniej został poddany dekatyzacji tniemy na dany wymiar. U mnie tył i przód organizera wykonany jest z innych materiałów, podobnie jak kieszenie ale to już moja inwencja twórcza. Wszędzie może być ten sam materiał – ale nie musi! Jak widać po podanych przeze mnie wymiarach wykrój ma dodatkowy zapas na szwy jest to zazwyczaj 1-2 cm. 
orgaznizer tekstylny

Szycie kieszeni.

Ja zaczęłam od przygotowania materiałów na kieszenie. Gotowe wykroje składamy  prawymi stronami do siebie, mocujemy szpilkami  i szyjemy maszyną do szycia. Zostawiamy otwór szerokości 5-6 cm, dzięki któremu można będzie wywrócić materiał na prawą stronę- tak też robimy a powstały otwór zszywamy ściegiem krytym. Wszystkie czynności powtarzamy tyle razy ile mamy kieszeni-czyli trzy! Gotowe kieszenie można przeprasować . Gotowe kieszenie mocujemy do przodu naszego organizera. Należy dobrze rozplanować ich położenie by odległości między kieszeniami były podobne. Mocujemy kieszenie szpilkami i przyszywamy za pomocą maszyny. Ja użyłam tutaj białej nitki, która idealnie pasowała do materiału,z którego wykonałam kieszenie. 
materiałowe kieszenie


Przygotowanie tuneli i zszycie całości.
Tunele powstają bardzo prosto- wystarczy zszyć ze sobą materiał na nie przeznaczony wzdłuż dłuższego boku i wykonać tą czynność sześciokrotnie bo tyle tuneli potrzebujemy J Tak powstały tunel składamy na pół i mocujemy między dwa duże prostokąty będące plecami naszego organizera. Trzeba dobrze rozplanować odległości między tunelami by były jednakowe. Po jednym tunelu na początku i na końcu oraz jeden na środku krótszego boku. Tak mocujemy tunele na górze i na dole organizera. Tunele mocujemy pomiędzy dwa największe kawałki materiału złożone do siebie prawymi stronami. Gdy już tunele są przymocowane spinamy ze sobą boki materiału i szyjemy. Tutaj podobnie jak przy kieszeniach zostawiamy otwór na wywinięcie materiału a następnie zszywamy go ściegiem krytym.
paski materiału
Wykończenie.
To mój ulubiony etap. Już widać efekty naszej pracy. Zszyty organizer można wyprasować by lepiej się prezentował. W tunele wprowadzamy kijki bambusowe. Mocujemy sznurek i wieszamy na samoprzylepnym haczyku. Gotowe!
organizer dziecięcy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz