Zajęcia kreatywne dla dzieci

zajęcia kreatywne



Zajęcia kreatywne czyli jak się bawić z dzieckiem



Z racji zawodu ale też osobistych preferencji bardzo lubię szeroko pojęta działalność twórczą. Więc nie ma się co dziwić, że zarażam tym swoje dziecko:) Dzieci zazwyczaj bardzo lubią różne prace plastyczne – tak jest też i u nas. Uważam, że to dziecko powinno ostatecznie zadecydować czy ma ochotę bawić się w taki a nie inny sposób. Rolą rodzica jest zachęcanie i podpowiadanie. Narzucając mu cały czas swoje pomysły ograniczamy jego kreatywność.  Sami też jesteśmy wzorem, które dziecko naśladuje. Widząc nas robiących dane rzeczy prawdopodobnie samo zechce je wykonywać. Poniżej prezentuję kilka zabaw dla dzieci w domu. Wszystkie opisane tutaj zajęcia są częstym wyborem mojego dwulatka a rekwizyty potrzebne do ich przeprowadzenia znajdą się w każdym domu, w którym mieszka dziecko:)



Jak rozwijać zdolności twórcze u małego dziecka?



To czym tym razem chcę się z Wami podzielić to różne pomysły na prace plastyczne i zabawy twórcze. Są one bardzo istotne w rozwoju małego dziecka i niosą mnóstwo benefitów. Takie zabawy rozwijają kreatywność, pobudzają wyobraźnię, ćwiczą małe rączki i przygotowują je tym samym do innych skomplikowanych czynności w przyszłości- takich jak chociażby nauka pisania, rysowania, wiązania butów czy zapinania guzików.

Ostatnio królują u nas farby. Dlatego też większość moich propozycji będzie dotyczyć właśnie farb. Malujemy na różne sposoby i z wykorzystaniem różnych gadżetów:) Syn uczy  się przy tym kolorów i świetnie się bawi. To o czym jeszcze nie wspomniałam a jest ogromnym walorem w tego typu zabawach to czas spędzony z dzieckiem i więź która się wzmacnia i rozwija.


Jak kreatywne zabawy dla dwulatka i nie tylko? - kilka podpowiedzi poniżej



   Kredki-  grube i świecowe to moim zdaniem najłatwiejsze narzędzie do malowania dla dwulatka. Trochę mi zeszło zanim wybrałam pierwsze kredki dla mojego dziecka. To na co należy zwrócić uwagę to to, by były przeznaczone dla małych dzieci i były łatwo zmywalne. Muszą być odpowiednio grube i kolorowe, by zachęcać i motywować do malowania. By zabawa kredkami nie była zbyt frustrująca dla dziecka i rodzica radzę wydzielić duży kawałek papieru i przymocować go taśmą do stołu lub podłogi. My malujemy na podłodze a później takie wielkoformatowe dzieła wieszamy na szafie.


kredki świecowe



v    Kreda-  to ciekawa alternatywa do kredek. Zmienia się tutaj także perspektywa bo dziecko maluje zazwyczaj w pionie. Urządzając pokój mojego synka od razu pomyślałam o tablicy kredowej i był to strzał w dziesiątkę. Myślę, że fajniejsza mogłaby być tylko tablica kredowo-magnetyczna. Kupując kredę zwróćcie uwagę by była przeznaczona dla dzieci i niepyląca. Odpowiednio gruba i obowiązkowo w różnych, ciekawych kolorach!

mały chłopiec maluje kredą


     Malowanie palcami- od tego zaczęła się przygoda mojego synka z farbami. Jest to duże przeżycie dla dziecka.  Malując palcami dziecko doświadcza wielozmysłowo- widzi piękne kolory, czuje mazistą, wilgotną konsystencję o określonej temperaturze, czuje jej zapach. Poprzez spontaniczne ruchy miesza kolory i tworzy niepowtarzalne w swoim rodzaju dzieło! Pewnie na samym paluszku się nie skończy -dziecku tak się spodoba, że prędzej czy  później zamoczy całą rączkę w farbie. Taka odbita na papierze rączka to pomysł na prezent i  piękna pamiątka. Myślę, że z wyborem farb nie będziecie mieć dużego problemu. Ważne by były dedykowane dla dzieci, przeznaczone do malowania palcami bo wtedy będą miały gęściejszą konsystencję i miały wyraźne , bogate kolory.


malowanie palcami


      Malowanie pędzelkiem- po pierwszych doświadczeniach z farbami pędzelki będą czymś nowym i ciekawym. Dobrze gdy do wyboru jest kilka pędzelków różniących się między sobą. U nas są cienkie i grube, wąskie i szerokie, ze spiczastym czubkiem i kwadratowym zakończeniem. Dziecko może wówczas wybrać jakim pędzelkiem chce malować. Radzę -przynajmniej na początku samemu nakładać farbę dziecku na pędzelek. Dziecko wybiera  kolor i  moczy pędzelek w wodzie po skończonej pracy.

farby i pędzelek



    Malowanie gąbkami- żeby nie było nudno, a do farb dzieci często wracają tym razem malujemy gąbkami.  Tniemy zwykłą gąbkę do mycia naczyń na kilka części, a dziecko zanurza je w niewielkiej  ilości farby i odciska na papierze.  To świetna zabawa dla małych rączek i nie powinna przysporzyć większych trudności.

farby dla dzieci


    Pieczątki- jak już się znudzą tradycyjne sposoby malowania farbami zachęcam do zrobienia z ziemniaków pieczątek. Tniemy ziemniaka na pół ( można go obrać lub po prostu umyć) i wycinamy ciekawe kształty. Ja wycięłam figury geometryczne bo wiem, że mój syn je lubi i rozpoznaje. To podwójna radość dla dziecka. Nie dość, że maluje farbami to jeszcze widzi na kartce ulubione kształty.

malowanie pieczątkami



    Plastelina- a dokładniej ciastolina, bo nie odważyłabym się podać dwulatkowi tradycyjnej plasteliny. Ciastolina jest kolorowa i ładnie pachnie. Poprzez swoją dużą plastyczność w łatwy sposób da się kształtować i łatwo odrywa się od podłoża- co ma duże znaczenie! Podczas zabaw z ciastoliną pracuje cała ręka a czasem nawet dwie naraz. Można lepić z dzieckiem przedmioty codziennego użytku lub coś co ostatnio widziało. Rozwijamy wyobraźnię, bawimy się kolorami, poznajemy różne kształty- same plusy takiej zabawy.


dziecko bawi się ciastoliną

      Przetestowaliśmy każdy z powyższych sposobów- cały czas wracamy do każdego z nich i coś mi się wydaje, że jeszcze długo będą na topie! Miłego odkrywania świata z własnym dzieckiem:) 

       Źródło pierwszego zdjęcia: <a href='https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/młoda-matka-wraz-z-coreczką-maluje-na-papierze_2529143.htm'>Designed by Prostooleh</a>


21 komentarzy:

  1. Bardzo mi się podoba pomysł z malowaniem gąbkami. Wyprobuję przez weekend na moim dwulatka! Ostatnio bardzo się cieszył z malowania pędzelkiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak pędzelek przypadł mu do gustu to gąbki tym bardziej. Miłej zabawy:)

      Usuń
  2. Fajne to wszystko ale co mnie najbardziej denerwuje to zabawy jest 20 minut a sprzątania tyle samo lub więcej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niestety coś za coś. Ale zawsze można uskutecznić wspólne sprzątanie!

      Usuń
  3. Świetne zajęcia, pamiętam, że córka miała takich sporo w przedszkolu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne sposoby na rozbudzenie kreatywności u dziecka :) U nas ulubioną formą zabawy była kreda i plastelina :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzieciaki uwielbiają tworzyć różne rzeczy! Są przy tym niezwykle kreatywne, czego nam dorosłym nie raz brakuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. OJ tak- kreatywności moglibyśmy pozazdrościć dzieciom. Skupiają sie w 100 % na tym co tu i teraz i działają:)

      Usuń
  6. Dzieciaki uwielbiają takie aktywności i jeśli tylko mamy możliwość to trzeba im na to pozwalać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się i to bez względu na efekty uboczne tych aktywności:D

      Usuń
  7. Zgadzam się jak najbardziej. Nie mozna dzieci zmuszać, ale zachęcać, dotyczy to także nastolatków. Mam dwoje w domu i jesli im powiem, że muszą zrobić to czy to, to się buntują, a jak dam przykład czy pokaże to podchodzą do tego inaczej.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super, szacunek okazany dziecku ( niezależnie do wieku) zawsze zaprocentuje!:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Super kreatywne zajęcia dla dzieciaków, które rozwijają wyobraźnię i ich sprawności manualne. Fajne propozycje!

    OdpowiedzUsuń
  10. Zabawy takie są najlepsze dla dzieciaków, a dla nas - najwięcej po nich sprzątania. My uwielbiamy wszelkiego rodzaju masy plastyczne, malowanie i wyklejanie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś za coś ale korzyści z takich zabaw są nieocenione:)

      Usuń
  11. Prace plastyczne nie tylko rozwijają kreatywność to i motorykę małą. Uwielbiam je w pracy zawodowej i w domu

    OdpowiedzUsuń
  12. Swietne rozwijajace zabawy dla dzieci, fajnie, ze macie tak duzo pomyslow!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję...a najgorsze co może spotkać dziecko to nuda. Pozdrawiam:)

      Usuń