11 miesiąc życia dziecka

rozwój ruchowy dziecka w 11 miesiącu11 miesiąc życia dzieckaCzas leci nieubłaganie, ani się obejrzymy i będzie okrągła pierwsza rocznica. Ale do tego momentu jeszcze wiele się wydarzy. 11 miesiąc życia to czas intensywnego rozwoju fizycznego. Dziecko usilnie przygotowuje się do chodzenia. Niektóre niemowlaki potrafią już nawet chwilę ustać na nogach a inne stawiają w tym czasie swoje pierwsze kroki. Ale statystycznie to dopiero 13, 14 miesiąc życia jest momentem rozpoczęcia chodzenia u wielu dzieci. 

Oprócz chodzenia doskonalą się ruchy rączek , które stają się coraz bardziej precyzyjne. Maluszek z powodzeniem chwyta przedmioty, otwiera szafki, wysuwa szuflady, wkłada przedmioty jeden w drugi.  11 miesięczny niemowlak staje się  coraz bardziej świadomym odbiorcą smaków, zapachów i obrazów. 

Widać także ogromny rozwój mowy- dziecko w 11 miesiącu życia zaczyna wypowiadać pierwsze dwusylabowe słowa, często już mówi " ta-ta", "ma-ma", "nie", "ba-ba", "na-na". Stara się być bardziej niezależne, zaczyna się buntować i badać na ile może sobie pozwolić. Robi coś mimo zakazu i sprawdza reakcję otoczenia. 

Dziecko w tym wieku jest świadome swojego imienia i reaguje także na imiona domowników. Zmienia się także cykl nocny. Dziecko śpi krócej w nocy ale jeszcze nadrabia drzemkami w dzień. Może być marudne z powodu wyrzynających się ząbków. Jak widać już we wstępie 11 miesiąc życia obfituje w wiele wydarzeń - teraz pora by podsumować to co najważniejsze.
Cały czas poszerza się menu naszego niemowlaka. Pamiętam, że wspólne śniadania ułatwiły mi zycie i w końcu nie musiałam wymyślać czegoś innego dla synka. Nowością dla niego w 11 miesiącu życia było białko jaja- na początku się nie polubili, bo pojawiła się wysypka ale teraz z perspektywy czasu stwierdzam, że mój syn jest fanem jajek pod każdą postacią! Warto zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia. Rączki 11 miesięcznego dziecka są na tyle sprawne ,że z powodzeniem może trzymać pokarm w ręce i samo się nim nakarmić. W tym czasie nasz synek nie jadł już w nocy. Można także zacząć naukę picia z kubka- my używaliśmy specjalnego ukośnego kubka.Kąpiel zawsze mile widziana. W tym czasie już często w pozycji siedzącej i niekończąca się zabawa gumowymi zabawkami. 11 miesięczny niemowlak często przesypia już całe noce. Trzeba jednak liczyć się z wczesno-poranną pobudką! Nasz synek miał jeszcze dwie drzemki w ciągu dnia : jedną krótszą i jedną dłuższą ale w sumie trwające nawet 4 h!
Rozmiar ubranek ok. 80. Nakrycie głowy- rozmiar ok. 46. Spacery wskazane codziennie. W 11 miesiącu życia ( i nie tylko) zabierałam mojego synka na dwa spacery dziennie- niezależnie od pogody. Jedynie mocny deszcz lub mróz większy niż -5 stopni mógł nas zniechęcić:) Na pewno będzie Was słychać na spacerze. 11 miesięczne dziecko jest przecież bardzo "rozgadane" . U nas obowiązkowo na spacerze musiała być przekąska. 11 miesięczne dziecko cały czas intensywnie się rozwija i stąd tez zapotrzebowanie na zdrowe i pożywne jedzenie.


                                                  
Wyrzynające się ząbki mogą dawać się we znaki. Ale są na to sposoby: maści, kojące żele, zmrożone gryzaki a nade wszystko przytulenie:) Warto pomyśleć o odstawieniu butelki by przeciwdziałać wadom zgryzu. Butelkę można zamienić na kubek np. niekapek lub specjalny do nauki picia.Przyszła pora na zabawy z 11 miesięcznym dzieckiem. Dziecko w tym wieku wykazuje większe zainteresowanie książeczkami, potrafi już skupić wzrok na obrazkach. Wspólne czytanie krótkich historyjek będzie dla niego bardzo miłą formą spędzenia czasu z najbliższymi. Już w 11 miesiącu życia można zaproponować dziecku zabawę w malowanie- wystarczą do tego grube kredki, które łatwo chwycić i duża kartka papieru. Bardzo wskazane są także różne zabawki, które dają wiele możliwości małym rączkom, które są już bardzo sprawne. Polecam piramidki z kółek, duże puzzle i układanki: najlepiej drewniane z uchwytem ułatwiającym przenoszenie elementów. Ogromną radość i możliwości do manipulacji dadzą dziecku przedmioty różnej wielkości, które można wkładać jedne w drugie i zabawy nie będzie końca:)Źródło zdjęcia: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/szkola">Szkoła zdjęcie utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com</a>

22 komentarze:

 1. Ten etap dawno za mną, pamiętam tylko,że mój syn mając 11 miesięcy chodził
  i bardzo interesował się książeczkami.
  Pozdrawiam!
  Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój zaczął chodzić w wielu 15 miesięcy. Każdy ma swoje tempo. A książeczki to chyba "zabawka" uniwersalna i ciesząca się zainteresowaniem dzieci w każdym wieku. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Mój syn w wieku 11 miesięcy zaczął chodzić i odtąd nie może się zatrzymać :) W tym wieku zrezygnował też z wózka, wolał chodzić na swoich nózkach, ewentualnie w rowerku trójkołowym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj pamiętam ten wiek moich dzieci, piękny czas... choć my rodzice zawsze sięgamy bardziej w przyszłość :P a ten czas tak szybko ucieka

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje córki w 11 miesiącu to już biegaly po całym domu i wspinaly się na kanapę :) to był super czas, bardzo miło go wspominam, drzemkę miały obie tylko jedna, spaly różnie, starsza maksymalnie godzinę, młodsza około 2. Jajko jadly już od 6 miesiąca, bo nie ma potrzeby rozdzielenia żółtka od białka. Generalnie w tym wieku jadly wszystko co jeść mogły, ale my szybko przeszliśmy na BLW i wyszło nam to na dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę niby tak niedawno miało to miejsce, a moja młodsza pociecha w tym roku skończy cztery latka :o

  OdpowiedzUsuń
 6. Czas szybko płynie więc cieszmy się chwilą. Moja pociecha ma już prawie 3 lata!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale czas leci! :) aż brakuje zdjęcia dziecka z kartami do zdjęć - BabyCards Mój pierwszy rok życia. :)
  Ostatnio u kogoś widziałam i bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie robiłam swojemu dziecku zdjęć z tymi kartami ale to na pewno jest miła pamiątka i czarno na białym widać jak nasz maluszek zmienia się z miesiąc na miesiąc!:)

   Usuń
 8. Strasznie szybko leci ten czas moj ma jiz 4 miesiace zaraz a ja mam wrazenie ze dopiero miesiac minol od porodu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas szybko leci ale każdą chwilę trzeba przeżyć...początki bywają ciężkie ale Twój dzidziuś staje się coraz bardziej świadomy i zaraz odpłaci się za miłość uśmiechem pierwszym słowem "mama"...na takie momenty warto czekać:)

   Usuń
 9. Oj, kiedy to było?! Trudno sobie przypomnieć, dużo się w tym pierwszym roku działo i z perspektywy czasu wspomnienia nieco się zacierają.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja mała Jagodzianka już ma 3 latka kiedy były te 11 miesięcy... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój synek też już prawie trzylatek...dobrze, że robiłam zapiski w poszczególnych miesiącach jego życia bo pamięć bywa ulotna a te pierwsze miesiące są wspaniałe i bardzo obfite w nowe wydarzenia.

   Usuń
 11. Ja jestem dopiero na etapie 2 miesiąca życia i jestem naprawdę zszokowana, jak dzieci szybko się rozwijają. Jeszcze dwa tygodnie temu spał i jadł, a teraz potrafi się do mnie uśmiechać i słuchać głosu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cudowna podróż ...jeszcze niejedno wzruszenie przed tobą. Wielu pięknych chwil:)

   Usuń
 12. U nas w tym czasie to już było bieganie,a nie chodzenie. To czas pierwszych wspinaczek na meble i czas samodzielnego jedzenia ;) W tym miesiącu obie córki miały już odstawioną butelkę na rzecz kubeczka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś te dziewczynki szybciej są skłonne do chodzenia...ale reguły nie ma:) świetna pamięć czy notatki? Pozdrawiam

   Usuń
 13. Moja córcia skończy 11 miesiecy jutro.... Wulkan energii. Jakby miała wrodzone ADHD :) nie usiedzi chwili spokojnie. Zaczęła chodzić w wieku 9 msc. Ciągle w biegu, ciekawa wszystkiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to rzeczywiście jest energiczna i zdecydowanie postawiła na rozwój ruchowy. Ale spokojnie zaraz skupi swoja uwagę na czymś innym. Rozwój dziecka przebiega skokowo więc podejrzewam że za niedługo Twoja córka skupi się na opanowaniu innych umiejętności więc może na chwilkę opanuje swoją ruchliwość:) Pozdrawiam:)

   Usuń