Poduszka do karmienia

poduszka rogal

 

Poduszka do karmienia


Znów zachciało mi się szyć:) Muszę mieć do tego wenę i konkretne zapotrzebowanie. Przy okazji różnych małych przeróbek postanowiłam, że wezmę się też za coś konkretnego. Tak oto powstała poduszka do karmienia. Czyli tym razem zastosowałam podejście praktyczne i nie uszyłam poduszki dekoracyjnej jak to miało miejsce dotychczas. Natomiast doświadczenia zdobyte przy poduszce precel czy też ozdobnej poduszki z pomponami bardzo mi się przydały. Jak to mówią praktyka czyni mistrza więc za każdym razem jest troszkę łatwiej i sprawniej.

Oczywiście na rynku jest mnóstwo gotowych poduszek do karmienia ale szyjąc ją samodzielnie mam wpływ na jej wymiary, kolory, użyte materiały i wypełnienie. Poza tym mam ogromną satysfakcję, że zrobiłam coś sama i to pierwszy raz bo jest to moja pierwsza przygoda z poduszką do karmienia!

Szyjąc poduszkę do karmienia zależało mi żeby miała ona wymienną poszewkę na zamek. W przypadku jej zabrudzenia nie muszę prać całej poduszki a jedynie poszewkę. To bardzo wygodne rozwiązanie ale na etapie szycia wymaga nieco więcej pracy.Jak uszyć poduszkę do karmienia?Co potrzebujemy do uszycia poduszki do karmienia?


- maszyna do szycia,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału,
- tkanina bawełniana,
- zamek o długości ok. 40 cm,
- kulka silikonowa na wypełnienie poduszki,
- nożyczki,
- szpilki,
- zmywalny pisak lub kreda krawiecka,
- metr krawiecki,

Pamiętajcie by przed zrobieniem wykroju poddać materiał dekatyzacji. Na czym polega dekatyzacja materiału? Wystarczy wyprać go w najwyższej dopuszczalnej temperaturze, zapobiegnie to jego kurczeniu po uszyciu.


A teraz krok po kroku jak uszyć poduszkę do karmienia?


Wycinamy kształt poduszki


W tym celu możecie skorzystać z wykrojnika dostępnego w internecie a jak nie znajdziecie odpowiedniego do swoich potrzeb to narysujcie sobie sami odpowiedni kształt poduszki na dużym arkuszu papieru. Szerokość mojej poduszki to 60 cm a wysokość to ok. 44 cm.
Wycinamy materiał na główną część poduszki - tutaj dwa elementy czyli w całości góra i dół lub 4 elementy tak jak u mnie, które potem zszyłam na środku. Dodatkowo wycinamy materiał do wykonania poszewki.
Zszywanie poszczególnych części materiału


Jeżeli zdecydowaliście się na wycięcie całego "rogala " to ten krok Was nie dotyczy a jeżeli Wasza poduszka składa się z 4 elementów to trzeba je zszyć. Łączymy ze sobą dwa elementy "rogala" składając je prawymi stronami do siebie, mocujemy szpilkami i zszywamy. Podobnie postępujemy z pozostałymi elementami poduszki. W konsekwencji powinniście otrzymać 4 "rogale" . Dwa do uszycia głównej powłoki poduszki, którą będziemy wypełniać i 2 potrzebne do uszycia poszewki na poduszkę.
Zszywanie poszczególnych elementów poduszki


Zaczynami od uszycia głównej powłoki na poduszkę. U mnie są to dwa wykroje niebieskich rogali. Składam je jeden na drugim, prawymi stronami do siebie, spinam szpilkami i szyję na maszynie zostawiając otwór na wywinięcie materiału.
Wypełnienie poduszki


Wywracamy zszyty materiał na prawą stronę i wypełniamy go kulka silikonową. Pozostały otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym
 Szycie poszewki


Wykrojone wcześniej elementy na podszewkę zszywamy ze sobą w sytuacji gdy mamy ich 4, a jeżeli wykroiliście dwa elementy to teraz jest pora na mocowanie zamka. Wykroje na poszewkę układamy jeden obok drugiego, prawymi stronami do podłoża. Pomiędzy nimi układamy nasz zamek i mocujemy go szpilkami z obydwu stron a następnie przyszywamy go do materiału maszyną do szycia. Gdy już przyszyjemy zamek składamy poszewkę na pół, prawymi stronami do siebie, łączymy ją szpilkami na brzegach i całość zszywamy maszyną.


Zszytą poszewkę na poduszkę rogal wywracamy na prawą stronę i nakładamy na naszą poduszkę. 


Gotowe. Wystarczy poświęcić jeden wieczór by samodzielnie uszyć sobie poduszkę do karmienia. Zachęcam do szycia!:)
10 komentarzy:

 1. Gratuluję talentu! Sama do szycia do mam raczej dwie lewe ręce...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję . Ty z pewnością błyszczysz w innych dziedzinach:)

   Usuń
 2. Co prawda taka poduszka mi się nie przyda, ale dziękuję za tutorial! Chętnie uszyje coś takiego na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brawo.. Świetnie Ci to wyszło :) Bardzo mi się przydała tego typu poduszka podczas karmienia moich dzieci

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy szycie wkracza w zaokrąglone brzegi już pokazuje się mój antytalent, jednak po prostej radzę sobie całkiem nieźle. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już jakiś postęp...linie proste opanowane więc zaraz przyjdzie czas na zakręty. Będzie dobrze! Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Taka niebanalna poduszka do karmienia jest na pewno super pomocą przy dziecku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem taka poduszka do karmienia to totalne must have każdej młodej mamy Nie ma tutaj znaczenia, czy dziecko będzie karmione piersią, czy będzie karmione mlekiem modyfikowanym. Wygodna pozycja do karmienia ważna jest zarówno w pierwszej jak i drugiej sytuacji.

  Sama już poduszki do karmienia potrzebowała nie będę (przynajmniej obecnie) ale postaram się uszyć swojej siostrze :)

  OdpowiedzUsuń