Poduszka do karmienia

poduszka rogal

 

Poduszka do karmienia


Znów zachciało mi się szyć:) Muszę mieć do tego wenę i konkretne zapotrzebowanie. Przy okazji różnych małych przeróbek postanowiłam, że wezmę się też za coś konkretnego. Tak oto powstała poduszka do karmienia. Czyli tym razem zastosowałam podejście praktyczne i nie uszyłam poduszki dekoracyjnej jak to miało miejsce dotychczas. Natomiast doświadczenia zdobyte przy poduszce precel czy też ozdobnej poduszki z pomponami bardzo mi się przydały. Jak to mówią praktyka czyni mistrza więc za każdym razem jest troszkę łatwiej i sprawniej.

Oczywiście na rynku jest mnóstwo gotowych poduszek do karmienia ale szyjąc ją samodzielnie mam wpływ na jej wymiary, kolory, użyte materiały i wypełnienie. Poza tym mam ogromną satysfakcję, że zrobiłam coś sama i to pierwszy raz bo jest to moja pierwsza przygoda z poduszką do karmienia!

Szyjąc poduszkę do karmienia zależało mi żeby miała ona wymienną poszewkę na zamek. W przypadku jej zabrudzenia nie muszę prać całej poduszki a jedynie poszewkę. To bardzo wygodne rozwiązanie ale na etapie szycia wymaga nieco więcej pracy.Jak uszyć poduszkę do karmienia?

Co potrzebujemy do uszycia poduszki do karmienia?

- maszyna do szycia,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału,
- tkanina bawełniana,
- zamek o długości ok. 40 cm,
- kulka silikonowa na wypełnienie poduszki,
- nożyczki,
- szpilki,
- zmywalny pisak lub kreda krawiecka,
- metr krawiecki,

Pamiętajcie by przed zrobieniem wykroju poddać materiał dekatyzacji. Na czym polega dekatyzacja materiału? Wystarczy wyprać go w najwyższej dopuszczalnej temperaturze, zapobiegnie to jego kurczeniu po uszyciu.


A teraz krok po kroku jak uszyć poduszkę do karmienia?


Wycinamy kształt poduszki


W tym celu możecie skorzystać z wykrojnika dostępnego w internecie a jak nie znajdziecie odpowiedniego do swoich potrzeb to narysujcie sobie sami odpowiedni kształt poduszki na dużym arkuszu papieru. Szerokość mojej poduszki to 60 cm a wysokość to ok. 44 cm.
Wycinamy materiał na główną część poduszki - tutaj dwa elementy czyli w całości góra i dół lub 4 elementy tak jak u mnie, które potem zszyłam na środku. Dodatkowo wycinamy materiał do wykonania poszewki.
Zszywanie poszczególnych części materiału


Jeżeli zdecydowaliście się na wycięcie całego "rogala " to ten krok Was nie dotyczy a jeżeli Wasza poduszka składa się z 4 elementów to trzeba je zszyć. Łączymy ze sobą dwa elementy "rogala" składając je prawymi stronami do siebie, mocujemy szpilkami i zszywamy. Podobnie postępujemy z pozostałymi elementami poduszki. W konsekwencji powinniście otrzymać 4 "rogale" . Dwa do uszycia głównej powłoki poduszki, którą będziemy wypełniać i 2 potrzebne do uszycia poszewki na poduszkę.
Zszywanie poszczególnych elementów poduszki


Zaczynami od uszycia głównej powłoki na poduszkę. U mnie są to dwa wykroje niebieskich rogali. Składam je jeden na drugim, prawymi stronami do siebie, spinam szpilkami i szyję na maszynie zostawiając otwór na wywinięcie materiału.
Wypełnienie poduszki


Wywracamy zszyty materiał na prawą stronę i wypełniamy go kulka silikonową. Pozostały otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym
 Szycie poszewki


Wykrojone wcześniej elementy na podszewkę zszywamy ze sobą w sytuacji gdy mamy ich 4, a jeżeli wykroiliście dwa elementy to teraz jest pora na mocowanie zamka. Wykroje na poszewkę układamy jeden obok drugiego, prawymi stronami do podłoża. Pomiędzy nimi układamy nasz zamek i mocujemy go szpilkami z obydwu stron a następnie przyszywamy go do materiału maszyną do szycia. Gdy już przyszyjemy zamek składamy poszewkę na pół, prawymi stronami do siebie, łączymy ją szpilkami na brzegach i całość zszywamy maszyną.


Zszytą poszewkę na poduszkę rogal wywracamy na prawą stronę i nakładamy na naszą poduszkę. 


Gotowe. Wystarczy poświęcić jeden wieczór by samodzielnie uszyć sobie poduszkę do karmienia. Zachęcam do szycia!:)
9 komentarzy:

 1. Gratuluję talentu! Sama do szycia do mam raczej dwie lewe ręce...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję . Ty z pewnością błyszczysz w innych dziedzinach:)

   Usuń
 2. Co prawda taka poduszka mi się nie przyda, ale dziękuję za tutorial! Chętnie uszyje coś takiego na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brawo.. Świetnie Ci to wyszło :) Bardzo mi się przydała tego typu poduszka podczas karmienia moich dzieci

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy szycie wkracza w zaokrąglone brzegi już pokazuje się mój antytalent, jednak po prostej radzę sobie całkiem nieźle. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już jakiś postęp...linie proste opanowane więc zaraz przyjdzie czas na zakręty. Będzie dobrze! Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Taka niebanalna poduszka do karmienia jest na pewno super pomocą przy dziecku.

  OdpowiedzUsuń