Lisek Urwisek- gra dla dzieciPlanszówki dla dzieci Lisek Urwisek- gra dla dzieci
"Lisek Urwisek" to kolejna gra dla dzieci, która zagościła w naszym domu. Od jakiegoś czasu poszerzamy naszą kolekcję gier by móc zaproponować naszym dzieciom dobrą zabawę w rodzinnym gronie. Gdy tylko pogoda nie dopisuje i jesteśmy skazani na popołudnie w domu to sprawdzona gra planszowa jest dla nas częstym wyborem. Rozsiadamy się na dywanie i przenosimy się w świat planszówek.

Lisek Urwisek to gra, która została okrzyknięta najlepszą grą dla dzieci w 2018 roku! Słyszeliśmy o niej dużo pozytywnych informacji i postanowiliśmy przetestować ją na sobie:)"Lisek Urwisek" - wprowadzenie do gryTo kolejna gra wydawnictwa "Nasza Księgarnia", która ma na swoim koncie wiele innych ciekawych pozycji. "lisek Urwisek" to gra detektywistyczna i kooperacyjna. Tutaj liczy się współpraca i nie ma mowy o rywalizacji. Teoretycznie jest dedykowana dla dzieci od 5 roku życia ale jak się już niejednokrotnie przekonaliśmy można ten próg wiekowy obniżyć i zaproponować grę także młodszym dzieciom. Jednocześnie w grze może uczestniczyć od 2 do 4 graczy a cała rozgrywka trwa około 20 minut.
Jak to zazwyczaj w przypadku gier dla dzieci oko przyciąga szata graficzna. Piękne kolory, dopracowane dodatki- nic tylko grać!
Celem gry jest odkrycie, który lisek jest tytułowym urwiskiem, który ukradł gospodyni świeżo upieczone ciasto. W trakcie gry uczestnicy zbierają wskazówki dotyczące wyglądu liska. Gracze współpracują ze sobą by zlokalizować liska urwiska zanim ten ukryje się w swojej norce.

Gracze mają do swojej dyspozycji kolorową planszę, 4 pionki detektywów w kształcie czapek, 3 kostki, 12 żetonów wskazówek, 16 kart podejrzanych lisków, 16 kart liska urwiska, figurkę lisa oraz dekoder wskazówek.

Zaczynamy grę od rozłożenia planszy, kart podejrzanych lisków ( po 4 na każdej krawędzi), ułożenia żetonów wskazówek na polach oznaczonych odciskiem łapy. Ustawiamy na planszy figurkę lisa a każdy z graczy wybiera swój pionek detektywa i układa go w wyznaczonym miejscu. Teraz tylko zostało przygotowanie kostek oraz wylosowanie jednej karty liska urwiska i wsunięcie jej do dekodera.
Gra polega na przemieszczaniu pionków na planszy za pomocą kostek. Zadaniem graczy jest zbieranie żetonów wskazówek, które zostaną umieszczone w dekoderze wskazówek. Dzięki temu wyjaśni się jak wygląda lisek urwisek i łatwiej będzie go zlokalizować. 
Podczas każdego ruchu gracz decyduje czy będzie szukał wskazówek czy też ujawniał podejrzane liski. Gracze rzucają trzema kostkami a następnie wykonują swój ruch. Nas synek zazwyczaj wybiera szukanie wskazówek bo wtedy może skorzystać z detektora, który jest ciekawym dodatkiem do gry. To on wskazuje czy odkryta wskazówka dotyczy naszego poszukiwano liska urwiska.  W tej grze ćwiczymy także pamięć bo musimy zapamiętać odkryte wskazówki pod kątem naszego podejrzanego. Jeżeli natomiast zdecydujemy, że zamiast szukania wskazówek chcemy odkryć karty podejrzanych lisków to odsłaniamy dwie z nich i zastanawiamy się, czy któryś z lisków ma ujawnione w detektorze przedmioty. Jeżeli któregoś z lisków uznamy za niewinnego to odkładamy kartę z jego wizerunkiem do pudełka- tym samym zawęża nam się grono podejrzanych.

Nam osobiście bardzo podobają się wizerunki lisków oraz ich ciekawe imiona. Wśród bohaterów gry znajdziecie: Leokadię, Staszka, Gerwazego czy Balbinę.
Gra kończy się gdy wszyscy gracze są przekonani, który lisek to poszukiwany podejrzany lub gdy zostali przechytrzeni i lisek zdążył dotrzeć do norki. To co najbardziej podoba nam się w tej grze - pomijać piękną szatę graficzną i ciekawe dodatki to całkowita współpraca graczy. Nikt tutaj ze sobą nie rywalizuje wręcz przeciwnie wygrana jest sukcesem wszystkich- podobnie jest z przegraną. Także jak chcecie nauczyć swoich dzieci współpracy to ta gra jest świetnym wyborem. Gra ma bardzo proste zasady co jest jej dodatkowym atutem. W krótkim czasie można rozegrać pasjonującą rozgrywkę i wcielić się w rolę detektywa. Gra daje wiele możliwości. Za każdym razem ma inny przebieg i jej losy mogą potoczyć się odmiennie przez co cały czas ciekawi i zachęca do gry. My przetestowaliśmy tą grę. Polecamy i zachęcamy. Taka gra to także super pomysł na prezent!  

10 komentarzy:

 1. O bardzo fajna gra dla dzieci i nie tylko. Chętnie w takie gramy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ..taka gra to super zabawa dla małego i dużego. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Świetne propozycje dla najmłodszych. Rozwijają kreatywność i zapewniają dobrą zabawę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie a i dorośli grając z dziećmi poczują ogromną frajdę i radość z poszukiwania Liska Urwiska:)

   Usuń
 3. Jeszcze nie mieliśmy okazji w nią grać, ale zapowiada się ciekawie, rodzinka na pewno się wciągnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam będziecie mieli świetny wspólny czas. Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Sympatyczna postać, więc i gra na pewno miło się odbywa.Gosia

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie interesuję się nowościami w zakresie gier, jednak widzę, że mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak...co chwila trafiamy na jakąś perełkę w tym temacie i chętnie spędzamy wspólnie czas grając w gry:)

   Usuń