Czapka turban dla dziecka

czapka dla dziecka


 Czapka turban dla dzieckaZbliża się wiosna a z wiosną przychodzą mi chęci na szycie. Już od dawna miałam w głowie plan uszycia czapki turban dla córeczki. 

Mamy córeczek mogą potwierdzić, że lubimy wystroić nasze pociechy. Ale nie ma w tym nic złego ... to taka nasz słabość. Ja szyję od czasu do czasu i coś mi się wydaje, że teraz wszystko co wyjdzie spod mojej igły będzie w większości dla mojej małej księżniczki. Chociaż o synku też nie zapominam i znajdę chwilę by uszyć też dla niego wiosenny zestaw czapki z kominem. 

Czapka turban powstaje w godzinkę więc dla mnie był  to dodatkowy plus i powód by ją uszyć. Wykrój zrobiłam w towarzystwie bawiącej się obok córeczki a gdy ta miała drzemkę dokończyłam pracę i tak powstała czapka turban.Jak samodzielnie uszyć czapkę turban?


Wybierzcie materiał i do dzieła. Ja uszyłam czapkę na początek wiosny więc użyłam weluru- jest on mięciutki i daje poczucie ciepła. Dobrze sprawdzi się także dresówka. Ważne jest tutaj by użyty przez Was materiał był elastyczny i dobrze układał się na głowie.  

Do uszycia czapki potrzebujemy:

- kawałek materiału o wymiarach ok. 50 x 35 cm
maszynę do szycia,
- igłę do szycia,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału, 
- szpilki,
- arkusz pergaminu,
- ołówek,
- metr krawiecki,
- nożyczki,


A teraz krok po kroku jak uszyć czapkę turban?


Tworzymy szablon i wykrój


Mierzymy obwód głowy dziecka. Należy zrobić to w odpowiedni sposób ( internet na pewno Wam podpowie jak to zrobić). Ja szyłam czapkę na obwód głowy 44 cm. Przygotowujemy szablon np. na papierze śniadaniowym. 
Kartkę na której rysujemy szablon składamy na pół. U podstawy kartki odmierzamy odcinek długości połowy obwodu głowy dziecka. Za wysokość przyjmujemy połowę długości obwodu głowy dziecka plus ok. 1/3 tej długości. Czyli u mnie podstawa to 22 cm a wysokość 22 + 7+ 29 cm. Pamiętajcie jeszcze o zapasie na szwy. Od dołu ok. 2 cm na estetyczne podwinięcie materiału a wzdłuż wykroju zostawiamy ok. 2,5 cm na naszą falbankę. Nie wiem jak Wy ale do mnie najlepiej przemawia obraz więc mam nadzieję, że poniższe zdjęcie Wam podpowie jak prawidłowo narysować wykrój na czapkę turban.

wykrój na czapakę


Wykrawanie materiału


Gotowy szablon przykładamy do naszego materiału złożonego na pół lewą stroną od góry. Odrysowujemy go za pomocą kredy krawieckiej lub mydełka a następnie wycinamy. 

wykrój na czapkę dla dziecka


Podwijanie dołu czapki


By nasza czapka miała estetyczne wykończenie podwijamy ją od dołu na zaplanowane wcześniej 2 cm i szyjemy na maszynie ściegiem elastycznym.

szycie


Tworzenie falbanki


Na lewej stronie naszego wykroju rysujemy linię o szerokości ok 2,5 cm od brzegu. Wzdłuż tej linii prowadzimy podwójną nitkę nawleczoną na igłę- robimy coś w rodzaju fastrygi wbijają igłę co kilka milimetrów (4-5). Materiał rozkładamy na płasko i wykonujemy fastrygę na całej długości jego boków.fastryga


 Gdy już przeprowadzimy nitkę po całej linii zaczynamy ściągać materiał i właśnie teraz stworzy się nam falbanka charakterystyczna dla czapki typu turban.

turban


Teraz trzeba zabezpieczyć falbankę by się nie rozprostowała. Wystarczy zawiązać nitkę- wyciągamy obydwa końce nitki jeden ten z supełkiem i drugi kawałek który odcinamy od igły. Całość wiążemy formujemy naszą falbankę. Gotową falbankę możecie jeszcze zszyć ze sobą nową nitką nawleczoną na igłę. 

czapka turban


I to tyle - czapka turban gotowa. 

dziecko w czapce turbanMam nadzieję, ze uszycie własnej czapki turban nie będzie dla Was już trudne. Pamiętajcie, ze gdyby coś poszło nie tak to zawsze możecie rozpruć falbankę i spróbować jeszcze raz. Powodzenia!


2 komentarze:

  1. Wyszło naprawdę bardzo ładnie, jestem zachwycona tym turbanem.

    OdpowiedzUsuń