Dania dla niemowlaka





Zupki dla niemowlaka



Tak jak obiecałam wracam z przepisami na pierwsze dania dla niemowlaków. Łącze ze sobą różne smaki i staram się rotować poszczególne warzywa i owoce by dieta córeczki była urozmaicona. Gdy coś nie smakuje to zmieniam menu a z odrzuconym "smakiem" wracam za kilka dni i podejmuję kolejne próby. Cały czas głównym pożywieniem córeczki jest moje mleko- tak zaczyna i kończy dzień a czasem zdarza się jej jeszcze zjeść mleczko 2 razy w ciągu dnia i 2 razy w nocy.

Znacie już moje triki jak sobie ułatwić rozszerzanie diety malucha- moja zamrażarka wypełniona jest składnikami na zdrowe i pożywne dania dla córeczki. Gotuję zupki raz na 2-3 dni a codziennie przygotowuję też owocowy deser. W trudniejszych chwilach ratują mnie też musy owocowe bez cukru które robiłam jesienią. Świetnie się sprawdzają jako popołudniowy deser czy też przekąska na wynos. I wbrew pozorom przetwory bez cukru są trwałe i naturalnie słodkie!

W ostateczności można posiłkować się gotowymi słoiczkami ale ja jedynie sprawdzam z czego są zrobione i tak czasem powstają moje nowe inspiracje smakowe. Posiłki dla dziecka przygotowywane w domu mają tą przewagę że wiem co podaję dziecku, dobieram smaki pod jego preferencję, gotuję taniej i zdrowiej. Ale decyzja co do wyboru drogi rozszerzania diety należy do Was. Nie każdy ma na to czas i możliwości. 

Bazą zupek dla córeczki są buliony które gotuję raz w tygodniu a potem mrożę porcje ok 200 ml w odpowiednich pojemniczkach. Wystarczy dodać do nich ugotowane warzywa, zioła, mięsko lub żółtko - całość blendujemy i pożywne danie gotowe. Oczywiście mięso z najlepszego źródła jakie uda Wam się znaleźć. Ja startowałam z cielęciną i domowym indykiem. Na początek dobry będzie także królik. Co do ryb polecam mintaja. Porcja mięsa lub ryby to około 10 gram jednorazowo. Ja poporcjowałam sobie kawałki o wadze około 20 gram bo robię na dwa dni a potem przerwa. Jajka oczywiście ekologiczne wyparzone przed użyciem. 

Zresztą zobaczcie sami jak wiele dań można wyczarować korzystając z tej samej bazy i wykorzystując to co aktualnie gotujecie dla reszty rodzinki:)


Przepisy na dania dla niemowlaka 


Zupki



Zupka krem marchewkowo- pietruszkowa:


- 200 ml bulionu
- woda (do rozcieńczenia),
- 1 marchewka,
- 1 pietruszka

Pierwsze zupki bo wprowadzeniu pojedynczych smaków nadal są bardzo proste. Moja propozycja to krem powstały z bulionu i wody z dodatkiem ugotowanej marchewki i pietruszki. Całość zblendowana na gładko. 
Podobnie możecie stworzyć inne zupki tego typu: ziemniak i marchew, burak i ziemniak, ziemniak i pietruszka, marchew i seler. Kolejny krok to wprowadzenie mięsa i ziół. 






Zupa krem z marchewki z rybą i bazylią:


- 200 ml bulionu 
- ok 100 ml wody,
- 2 marchewki,
- porcja ryby ( 20 gram),
- szczypta bazylii,

Rybę gotuję osobno do miękkości. Po upewnieniu się że nie ma ości blenduję ją z bulionem, ugotowaną marchewką i bazylią. Zupkę rozcieńczam przegotowaną wodą.




Zupa krem z białych warzyw z żółtkiem i oregano:


200 ml bulionu 
- ok 100 ml wody,
- 1 ziemniak,
- 1 pietruszka,
- ćwierć selera,
- 1 żółtko,
- szczypta oregano,

Jajko wyparzamy a następnie oddzielamy białko od żółtka. Używam surowego żółtka ponieważ cała zupkę zagotowuję. Można dodać ugotowane żółtko. Żółtko blendujemy z bulionem, wodą, ugotowanym ziemniakiem, pietruszką, selerem i oregano.




Zupa krem ziemniaczano- kalafiorowa z cielęciną:


- 200 ml bulionu 
- ok 100 ml wody,
- 1 ziemniak,
- duża różdżka kalafiora,
- porcja mięsa ( 20 gram),

Mięso gotuję do miękkości następnie blenduję je z bulionem i warzywami. Dodaję przegotowaną wodę do uzyskania pożądanej konsystencji.

Po dwóch dniach z mięsem/ żółtkiem lub rybą przygotowuję dania bezmięsne z dodatkiem ciecierzycy lub soczewicy. Alternatywą są też warzywka ze zdrowym tłuszczem : masłem czy oliwą lub z pestkami dyni czy słonecznika.




Zupa krem dyniowy z ciecierzycą: 


- 200 ml bulionu 
- ok 100 ml wody,
- 1 ziemniak,
- 200 gram musu dyniowego,
- 2 łyżki ugotowanej ciecierzycy,

Dynię możecie ugotować do miękkości lub tak jak ja użyć musu dyniowego. Ja mam pomrożone porcje musu z pieczonej dyni i korzystam z niego robiąc zupki dla córeczki. Dynię, ugotowany ziemniak blendujemy z bulionem i ugotowaną ciecierzycą. Dodaję przegotowaną wodę do uzyskania pożądanej konsystencji.





Zupa krem z buraków z dodatkiem pestek dyni: 


- 200 ml bulionu 
- ok 100 ml wody,
- 1 burak,
- 2 łyżki pestek dyni,
- 1 ziemniak opcjonalnie,

Pestki dyni moczę całą noc by były lepiej przyswajalne i bardziej miękkie. Blenduję je z bulionem i ugotowanym burakiem. Możecie także dodać ziemniaka. Tradycyjnie dolewam przegotowaną wodę by rozrzedzić zupkę.




Zupa krem ziemniaczany z masłem i koperkiem:


- 200 ml bulionu 
- ok 100 ml wody,
- 1 ziemniak,
- 1 pietruszka,
- 2 łyżka pestek dyni,
- porcja masła ok 2 gramy,
- koperek,
- 1łyżka pestek dyni opcjonalnie,

Ugotowane warzywa blenduję z bulionem, koperkiem i masłem. Dodaję pestki dyni- zupkę rozcieńczam wodą. 

Jak widzicie możliwości w dziecięcym menu jest bardzo dużo. Gdyby to był sezon na pomidory to pewnie też by się pojawiły w którejś propozycji ale do lata już niedaleko więc i one zagoszczą w dziecięcym menu. 

W kolejnej części rozszerzania diety malucha podzielę się z Wami przepisami na zdrowe i pożywne deserki:)

Źródło zdjęcia nr 1  <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/kochanie'>Kochanie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a>


8 komentarzy:

  1. Na pewno sporo osób skorzysta z tych przepisów na zupki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super tip z mrożeniem bulionu. Bardzo fajne i kreatywne inspiracje na zupki

    OdpowiedzUsuń
  3. Paulina Kwiatkowska1 marca 2022 20:10

    Warto nadrobić zaległości i poznać takie dania na przyszłość.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest się czym zachwycić i z czego korzystać.

    OdpowiedzUsuń