Czapka z apaszką dla niemowlaka
 Czapka i apaszkaSynek już jest szczęśliwym posiadaczem uszytego przeze mnie kompletu składającego się z czapki i komina więc teraz przyszła pora na córeczkę. Pomysł na komplecik dla małej dziewczynki kiełkował w mojej głowie już od dawna. Czapka i apaszka z pomponikami to moja propozycja na wiosenne spacery.

Miało być kwieciście, z kokardą i pomponikami i tak też wyszło. To jest to co najbardziej lubię w szyciu- mogę nadać realny kształt moim wyobrażeniom i stworzyć coś co sobie wymyśliłam. Wiadomo, że moje pomysł biorą się też z tego co widzę i obserwuję na co dzień ale ostateczny kształt i dobór materiałów to już tylko moja praca:)

Córeczka już wypróbowała nowy komplecik i pięknie się w nim prezentuje. Zresztą jaka mała księżniczka źle by wyglądała w kokardkach, pomponikach i pięknych kolorach. Jak samodzielnie uszyć czapkę i apaszkę dla dziecka?Użyte przeze mnie materiały do dresówka pętelkowa- gładka i drukowana o gramaturze ok. 240 g. Czapka ma dwie warstwy wiec jest ciepła i idealnie nada się na początek wiosny i na jesień. Przed przystąpieniem do szycia poddajcie materiał dekatyzacji. A przed tworzeniem wykroju wyprasujcie materiał. 

Do uszycia zestawu potrzebujemy:

- materiał jednokolorowy i z wzorkiem ( minimum to odcinki po 30 cm, sprzedawane w szerokości 150-160 cm) 
- maszynę do szycia,
- igła do szycia dzianin 90,
- nici dobrane kolorystycznie do materiału- ja użyłam czerwonej,
- szpilki,
- arkusz pergaminu, 
- ołówek,
- metr krawiecki,
- nożyczki,
- wypełnienie do kokardy ( kulka silikonowa- duża garść),
- pompony na tasiemce - ok 70 cm długości,
- kawałek rzepu w kolorze czerwonym,


A teraz krok po kroku jak uszyć czapkę i komin?Tworzymy szablon i wykrój


Mierzymy obwód głowy dziecka. Ja szyłam czapkę na obwód głowy 46 cm. Przygotowujemy szablon np. na papierze śniadaniowym. Obwód dzielimy na cztery - w moim przypadku będzie to 11,5 + 2 cm ( wymiar z zapasem na szew 2 cm). Wysokość czapki przyjmujemy 21 cm ( ostatecznie będzie krótsza gdy odejmiemy zapas na szew). Mając te dwa wymiary tworzymy szablon podobnie jak na zdjęciu. Składamy nasz arkusz na pół- odmierzamy podane wymiary, rysujemy łuk, który połączy dwa wyznaczone punkty- zawsze możecie złożyć aktualną czapkę dziecka na pół i odrysować jej kształt.


Finalnie otrzymamy szablon o szerokości 48 cm ( 2 cm zapas na szew) i wysokość 21 cm.


wykrój na czapkę dla dziecka

Mając gotowy szablon przykładamy go do złożonego na pół materiału i spinamy szpilkami. Wyrównujemy i wycinamy. Do wykonania czapki dwustronnej potrzebujemy 4 takie same elementy. 

Dodatkowo wycinamy materiał do uszycia kokardy - tutaj robię to bez specjalnego szablonu. Wycinam dwa prostokąty o wymiarach ok. 14 x 10 cm ( z materiału w kwiaty) oraz czerwony prostokąt o wymiarach 3 x 10 cm.

wykrój na kokardę

Ostatni wykrój będzie na apaszkę. Tym razem wycinamy dwa trójkąty o równych bokach. Podstawa takiego trójkąta to ok 45 cm a długość boków to ok 32 cm. Wysokość takiego trójkąta to ok 23 cm. Są to wymiary orientacyjne ale ostatecznie powstanie nam apaszka idealna dla dziecka w wieku około roku i posłuży pewnie na długo. Od razu możecie dociąć sobie dwa kawałki taśmy z pomponami-wystarczą 2 odcinki o długości ok 32 cm.Układanie i mocowanie materiału


Docięte na wymiar pojedyncze elementy czapki układamy jeden na drugim ( prawymi stronami do siebie), wygładzamy ręką i spinamy szpilkami w odległości ok  2 cm od brzegu tak, by spokojnie zmieściła się tam stopka maszyny do szycia. W przypadku czapki przygotowujemy dwa takie zestawy. Przygotowujemy także do szycia wykrój na apaszkę i kokardę.

zszywanie czapki

W przypadku apaszki to należy przymocować za pomocą szpilek także taśmy z pomponami.
Szycie 


Zszywamy połączone szpilkami dwa elementy czapki. Pamiętajcie by zabezpieczyć szew początkowy jak i końcowy szyjąc do przodu a następnie do tyłu. Szyjąc czapki zdejmuję ramię maszyny - jest mi wtedy wygodniej szyć po łuku i manewrować materiałem. 

Szyjąc apaszkę i kokardę pamiętajcie o zostawieniu otworu na wywinięcie materiału na prawą stronę.

szycie czapki


Gdy macie już zszyte ze sobą materiały na czapki i w efekcie otrzymaliście dwie czapki jednostronne to teraz pora zeszyć je ze sobą. Wkładamy jedna w drugą  prawymi stronami do siebie i zszywamy dół- tutaj też zostawiamy niezszyty otwór na wywiniecie materiału na drugą stronę. 

czapka dla dziecka


Wywracanie materiału na prawą stronę i szycie ręczne


Zszyte poszczególne elementy materiału na czapkę, apaszkę i kokardę wywracamy na prawą stronę. Kokardę wypełniamy kulką silikonową a pozostałe otwory zszywamy ręcznie ściegiem krytym.

kokarda
kulka silikonowa


Przyszywanie rzepu do apaszkiUszyta przeze mnie paszka będzie zapinana na rzep. W tym celu na jej końcach przyszywam ręcznie małe kawałki rzepu w kolorze dobranym do wybranej kolorystyki materiałów.
wykrój na apaszkę


I dobrnęliśmy do końca. Uszyłam wiosenny komplecik dla małej dziewczynki. Czapka może być nieco dłuższa lub można ją wywinąć. I jak się podoba?Powodzenia i do następnej przygody z maszyną do szycia. Już pomysły rodzą się w głowie więc będzie się działo.


4 komentarze:

  1. Bardzo podoba mi się ten komplet, a szczególnie jego wzór.

    OdpowiedzUsuń