Domowy hummus

pasta z ciecierzycy


Domowy hummus - zdrowa pasta do chleba



Jestem fanką zdrowego jedzenia, dobrej jakości składników, pożywnych i wartościowych. Od czasu do czasu przygotowuję hummus- pastę z ciecierzycy. Podaję ją ze zdrowym chlebem, który sama piekę. Do tego warzywa typu papryka, rzodkiewka czy pomidor. Nawet sam smakuje znakomicie- nie pogardzi nim nawet trzylatek! Cieszę się, że mój synek chętnie próbuje wszystkiego co przygotowuję w kuchni...tak naprawdę to my rodzice kształtujemy nawyki żywieniowe dzieci. Jeżeli w domu występuje zróżnicowana dieta to dzieci także są chętna do próbowania nowych smaków. 


Przepis na domowy hummus



Gotową pastę z ciecierzycy przekładam do słoiczków ( z podanych proporcji wychodzą dwa małe) i przechowuję w lodówce nawet tydzień czasu- o ile wcześniej go nie zjemy:)

Składniki:


- ugotowana ciecierzyca ( około szklanka surowych ziaren czyli ok. 220 gram a po ugotowaniu prawie 500),
- 4-5 łyżek sezamowej pasty tahini,
- 3 ząbki czosnku,
- 3 łyżki soku z cytryny,
- 3- 4 łyżki wody niegazowanej,
- 1/2 łyżeczki soli,
- łyżeczka czarnuszki * lub 50- 100 gram pomidorów suszonych,

Przygotowanie:


Ciecierzycę zalewamy zimną wodą w proporcji ( 1 :2) dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i zostawiamy tak na całą noc. Rano przecedzamy ziarna na sitku zalewamy świeżą wodą w podobnej proporcji i gotujemy do miękkości- około 40 min-1h. W razie potrzeby dolewamy gorącej wody w trakcie gotowania.

Miękką ciecierzycę wraz z kilkoma łyżkami wody ( około 3-4)  miksujemy na pastę. Dodajemy sok z cytryny, pastę tahini ( u mnie domowa), obrany i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość miksujemy na najwyższych obrotach aż do uzyskania masy o gładkiej konsystencji. Na koniec dodajemy sól i czarnuszkę. Całość razem mieszamy. Gdyby pasta okazała się zbyt zbita trzeba dodać więcej wody.

Zazwyczaj dzielę mój hummus na dwie porcję- jedna klasyczną a do drugiej dodaję jakiś charakterystyczny dodatek zgodnie z naszymi preferencjami. 

Ostatnio króluje u nas hummus z suszonymi pomidorami. Pomidory odsączam z zalewy i kroję na mniejsze kawałki, a następnie  miksuję z hummusem "klasycznym". 

Ciekawą formą podania jest nabieranie hummusu na frytki warzywne ze świeżego ogórka czy marchewki. Chrupcie na zdrowie. Smacznego!


jak jeść hummus

16 komentarzy:

  1. Miałam do tej pory jedno podejście do hummusu. Niestety nie miałam pasty tahini przez co był mocno oszukany no i jednak smak już nie ten.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pastę tahini można też zrobić samemu mieląc podprażony wcześniej sezam:)

      Usuń
  2. Muszę kiedyś spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię hummus, muszę kiedyś spróbować sama przyrządzić! Dzięki za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Oh uwielbiam hummus, ale nigdy nie robiłam go sama. Na pewno spróbuję, dzięki za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeszcze nie robiłam hummusu. Moja córka przygotowuje na przyjęcia i zawsze robi furorę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Od jakiegoś czasu robię swój humus :) Muszę spróbować z Twojego przepisu zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Zdecydowanie lubię domowe pasty, ale sezam jakoś mi nie podchodzi. Nawet za sezamkami nie przepadam. Kto lubi - może liczyć na porcję zdrowego białka i tłuszczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W hummusie nie czujesz smaku samego sezamu - zawsze możesz dodać więcej czosnku lub innych dodatków i to one będą dominujące. Warto spróbować!:)

      Usuń
  8. Zrobiłam kiedyś z przepisu i smakował okrutnie, musze spróbowac Twojego :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojej no to próbuj! Mam nadzieje, że się przekonasz do tych smaków!:)

      Usuń