Zupa ogórkowa z ziemniakami


domowa zupa


 Zupa ogórkowa


Zupa musi być! Uwielbiam warzywa i staram się je przemycać swojej rodzince. Zupa to chyba najlepsze danie, w którym można "schować" tak wiele wartościowych produktów. Czasem nie mogę się napatrzeć jak synek wręcz wylizuje miskę po zupie, do przygotowania której użyłam kilku składników, które omija szerokim łukiem. Tak się składa, że w zupie nie przeszkadza mu cebula czy czosnek. Baa nawet zioła! Fakt, że najlepiej jak zupa jest w formie kremu ale na szczęście nie jest to warunek konieczny i zależy od jej rodzaju. Dyniowa czy cukiniowa to zawsze u nas zupa krem ale w tradycyjnej formie podaję zupę grochową, botwinkę czy żurek. Bardzo się cieszę gdy cała rodzina zajada moje zupy z apetytem bo wiem, że jest to bardzo wartościowy posiłek. 

Już kiedyś wspominałam, że w podejściu do obiadu jestem tradycjonalistką. Serwuję najbliższym zupę i drugie danie z tą różnicą, że nie zjadamy wszystkiego naraz tylko w odpowiednich odstępach czasowych. Wyjątkiem są większe, rodzinne niedzielne obiady. 

Dzisiaj chcę podzielić się z wami moim przepisem na zupę ogórkową. Uwielbiam jej kwaskowatość przełamaną słodyczą warzyw. Do tego aromat dobrego mięsa i aromatyczna, pożywna zupa wjeżdża na stół. 
 

Przepis na zupę ogórkową

 


Przygotowanie tej zupy jest dla mnie o tyle szybsze, że używam specjalnie przygotowanych ogórków na zupę. Ich zapas mam zawsze w spiżarni i wyciągam gdy tylko najdzie nas ochota na domową zupę ogórkową. Jeżeli nie robiliście takich przetworów na zimę to możecie użyć ogórków kiszonych startych na tarce. Z podanych proporcji wychodzi około 9 porcji zupy. Gotuję ja zawsze w większej ilości, tak że starcza nam nawet na 3 dni. Co do mięsa na wywar- użyjcie takiego jakie akurat macie. Jak nie chcecie robić wywaru mięsnego można dodać eko kostkę bulionu warzywnego lub 2 łyżki domowej kostki rosołowej z mojego przepisu.


Składniki :


- mięso na wywar ( np. 2 udka, ćwiartka kaczki, 1/2kg żeberek),
- ok. 2-2,5 litra  zimnej wody,
- 2 liście laurowe,
- 3 ziela angielskie,
- 1/2 selera,
- 3 średnie marchewki,
- 2 małe pietruszki, 
- kawałek pora ( mogą być liście),
- 6 średnich ziemniaków,
- ok. 500 gram tartych ogórków kiszonych na zupę lub pół słoika litrowego ogórków kiszonych wraz z zalewą,
- 1 łyżeczka soli,
- pieprz do smaku,
- 1 łyżka posiekanego koperku,

Przygotowanie:


Zaczynamy od przygotowania wywaru na zupę. Mięso dokładnie płuczemy, zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do zagotowania. Gdy wywar zacznie się gotować zbieramy powstały szum i zmniejszamy gaz. Dodajmy liście laurowe, ziele angielskie oraz sól. Gotujemy około  40 minut aż mięso zmięknie. W przypadku mięsa drobiowego będzie szybciej. 
W tym czasie przygotowujemy warzywa. Obraną marchew, pietruszkę i ziemniaki kroimy w kostkę ( jedną marchewkę i pietruszkę ścieramy na tarce o grubych oczkach). Do gotującego się bulionu dodajemy selera, marchew i pietruszkę oraz pora. Gotujemy całość kolejne 15 minut. Po tym czasie dodajemy ziemniaki oraz starte warzywa i znów całość gotujemy 10-15minut. Gdy wszystkie składniki są już miękkie dodajemy ogórki wraz z zalewą. Gdy używacie całych ogórków kiszonych to zetrzyjcie je na tarce. Dodajemy także koperek i gotujemy całość 5 minut. Teraz wystarczy już tylko doprawić zupę do smaku. Można zabielić ją śmietaną ( ok. 100 ml) zahartowaną gorącym wywarem. Robię tak gdy mam w domu wiejską śmietankę, w innym przypadku zadowalamy się wersją bez nabiału. Smacznego!

domowe jedzenie




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz