Zabawki szyte z materiału- słoń

Zabawki szyte z materiału- słoń

żółty słoń z niebieskimi uszami

Od czasu do czasu wracam do mojej maszyny do szycia i tworzę coś nowego. W końcu szycie to jedna z moich pasji, której oddaje się w wolnych chwilach. Szyłam już poduszki i kocyki, nawet czapki i namiot ale z pluszakami dopiero zaczynam swoją przygodę. Zabawki szyte z materiału mają coś w sobie- są wyjątkowe i niepowtarzalne. Czasem są o podobnym kształcie ale uszyte z różnych materiałów. Ciężko znaleźć dwie takie same ręcznie robione przytulanki dla dzieci. Bohaterem jest dzisiaj słoń, mięciutki i miły w dotyku. Z dużymi uszami i ogonem z kokardką. Słoń będzie prezentem na pierwsze urodziny!

Jak uszyć słonia?


Przygotujcie sobie stanowisko do pracy- najlepiej duży stół. Zgromadźcie wszystkie potrzebne rzeczy i róbcie to co ja krok po kroku do celu. Mi wyszedł słoń o wymiarach ok. 30 x 20 cm.

Co będziemy potrzebować do uszycia słonia?


wycięte materiały i szablon na słonia

- szablon ( bez problemu znajdziecie go w internecie lub sami narysujcie szkic na papierze)
- materiał ( u mnie bawełna i minky)
- wypełnienie ( kulka silikonowa)
- biały i czarny filc na oczy
- maszyna do szycia i nici
- nożyczki
- szpilki
- wstążka (do zrobienia kokardki na ogonie)

A teraz krok po kroku jak uszyć pluszaka słonia?


Wycinamy poszczególne elementy.

Wycinamy najpierw elementy szablonu a następnie przykładamy je do materiału. Teraz wystarczy tylko obrysować je zmywalnym pisakiem lub przypiąć szpilkami i wyciąć. Z filcu wycinamy dwa białe kółka i dwa czarne- zrobimy z nich oczy. Dodatkowo wycinam ogon. W sumie potrzebujemy 12 elementów: 2 x oczy, 4 x uszy, 2 x przód z trąbą, 2 x tułów słonia, 1 x ogon i kokardka. Zwróćcie uwagę przy wycinaniu elementów sylwetki słonia- przy materiale ze wzorkiem należy pamiętać że dwa tego samego typu elementy mają być swoim odbiciem lustrzanym tak by po ich złożeniu powstał ten sam element.

bawełna i minky na słonia diy

Szycie.

Zaczynamy od uszów. Materiał na uszy składamy prawymi stronami do siebie. Mocujemy szpilkami i zszywamy po ich obwodzie. Uszy można wypełnić np. owatą lub tak jak ja użyć grubego materiału minky i to jest wystarczające. 


uszy z materiału minky

Teraz ogon. Kawałek materiału przeznaczony na ogon składamy wzdłuż dłuższego boku prawą stroną do siebie. Łączymy szpilkami i zszywamy na maszynie ( zostawiamy niezszyty otwór na wywinięcie materiału). Wywijamy na prawą stronę i wypełniamy kulką silikonową.

ogon pluszaka


Teraz pora na tułów. Układamy go lewą stroną do podłoża, przyczepiamy ucho i część przednią z trąbą. Wszystkie elementy łączymy ze sobą szpilkami. Następnie zszywamy. Jeden bok słonia jest już gotowy. Tak samo zszywamy drugi bok słonia.

wykrój słonia diy


Składamy dwa powstałe elementy prawymi stronami do siebie, spinamy szpilkami. Mocujemy także ogon i całość zszywamy. Pamiętajcie o pozostawieniu otworu na wywinięcie materiału na prawą stronę. Ja zostawiałam otwór miedzy nogami słonia.
słoń do zszycia na maszynie


Wypełnianie maskotki.

Zszytego słonia wywracamy na prawą stronę i wypełniamy go kulką silikonową. Staramy się wepchać ją w każdą szczelinę- zwłaszcza wystające elementy takie jak trąba i nogi muszą być dobrze wypełnione. 

wypełnienie do pluszaka

Szycie ręczne.

Otwór pozostawiony w celu wypełnienia słonia zszywamy ręcznie ściegiem krytym. Pamiętajcie o właściwym doborze koloru nitki do koloru zszywanego materiału. Przyszywamy także oczy i kokardkę na ogonie. 

pluszak z materiału

Gotowy słoń nadaje się do przytulania i wręczania jako oryginalny i niepowtarzalny prezent- bo drugiego takiego samego słonia nie znajdziecie:)

7 komentarzy:

 1. Wow!!!! Super mi się podoba ten słoń! Szycie to dopiero cis czego chcę się nauczyć- Mam nadzieję dostać maszynę od Mikołaja :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję i zachęcam do przygody jaką jest szycie. Mam nadzieję, że Mikołaj spełni Twoje marzenia:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny sposon na kreatywny weekend z dzieckiem😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno spróbujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. widać że uszyte z miłością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Wszystko co robię dla mojej rodziny takie jest i chyba nie jestem tu wyjątkiem:)

   Usuń